Pazarcı esnaf tam kapalı pazar yeri istiyor

Pazarcı esnaf tam kapalı pazar yeri istiyor
Sarayönü Belediyesi tarafından yapılan Cuma Pazarı'nın her tarafı kapalı olmadığı için özellikle açık alanda tezgâh açmak durumunda kalan pazarcı esnafı mağduriyet yaşıyor. Pazarcı esnaflar iplerini bağlayamıyor, rüzgâr...

Sarayönü Belediyesi tarafından yapılan Cuma Pazarı'nın her tarafı kapalı olmadığı için özellikle açık alanda tezgâh açmak durumunda kalan pazarcı esnafı mağduriyet yaşıyor. Pazarcı esnaflar iplerini bağlayamıyor, rüzgâr olduğunda çadır açamıyor. Kar yağdığı zaman oluşan tipinin de etkisiyle ayakta durmakta bile güçlük çekiyor. Pazarcı esnaflar senelerdir yaşadıkları bu mağduriyetin giderilmesini istiyor.

Sarayönü Belediyesi tarafından yapılan Cuma Pazarı’nda tezgah açan pazarcı esnafı, kışın soğuktan, yazın sıcaktan dolayı mağdur oluyor. Pazarcının kapalı olmayan pazaryeri çilesi bitmiyor.

Sarayönü Merkezde Cuma günleri kurulan Halk Pazarı’nın yüzde 60’ı kapalı, yüzde 40’ının açık olmasından dolayı açık alanda tezgâh açan pazarcı esnafı özellikle soğuk kış günlerinin etkili olduğu bugünlerde büyük sıkıntı yaşıyor. Özellikle açık alanda kalan tuhafiye ve giyim bölümündeki esnaf çok mağdur oluyor. Vatandaşlardan soğuk havalarda alışveriş yapmakta güçlük çektiklerini belirterek Sarayönü Belediyesi’nin pazaryerini tam olarak kapatmasını talep ediyor.

Rüzgârlarda çadırlarımız parçalanıyor

Pazarda açık alanda tezgah açmak zorunda kalan Mevlüt Tos; “15 yıldır pazarın içindeyim. Pazarımız tam olarak kapalı değil. Yüzde 60’ı kapalı iken, yüzde 40’ı ise açık durumda. İlçelere gidiyoruz. Hepsi modern pazaryeri, bir tek Sarayönü’nde bu sıkıntıyı yaşıyoruz. İpleri direklere bağlamak zorunda kalıyoruz. Bağlayacak yerlerimiz bile yok. Yani hizmet gelecek yere hizmet gelmiyor. Biz esnaf olarak mağduruz.

O rüzgârlarda kaç defa çadırımız yırtıldı. Kar yağdığı zaman pazar yerinin açık olan kısımlarından içeriye soğuk hava giriyor. Kış mevsiminin yaşandığı bu günlerde hem esnaflar çalışmakta güçlük çekiyor hem de vatandaşlar alışverişlerini gönül rahatlığı ile yapamıyor. Belediyemizden ricamız yaşanan bu mağduriyetin bir an önce ortadan kaldırılarak, pazar yerinin tam kapalı hale getirilmesidir."

Esnaf zor durumda kalıyor

Belediyenin talepleri yerine getirmediğini belirten Mehmet Canbaz, “Bu Pazar yeri buraya geleli uzun zaman geçti. Pazar yeri yapılırken tam kapalı yapılması şeklinde önerimizi belirttik ama dinlemediler.

Esnaflar istemez mi buranın kapalı olmasını. Düzgün olsa, rüzgâr almazsa, güneş almazsa çok güzel olur. 30 yıldır pazardayım her gittiğim pazarda bu sıkıntı ile karşı karşıya kalıyorum. Pazar büyüyeceği yerde git gide küçülüyor. Bu şekilde yarısı açık yarısı kapalı olduğu zaman bir anlam da ifade etmiyor. Belediyemizden talebimiz pazar yerinin tamamının kapatılarak hem esnafın hem de vatandaşların yaşadığı bu mağduriyetin ortadan kaldırılması.” diye konuştu.

Giyimci esnafı da dertli

Sarayönü’nde Cuma günleri kurulan Halk Pazarında, Giyim ve Tekstil sektöründe faaliyet gösteren esnaflar da, işlerinin çok kötü durumda olduğunu belirtip vatandaşın rahat gelebileceği kapalı bir Pazar yeri alanı olmasını talep ettiler.

Belediyenin giyimci esnafına yardımcı olmadığını belirten pazarcılar: “Sarayönü’nde giyimciler için ayrılan yerin fiziki şartları çok kötü. Özellikle yağışlı zamanlarda siftahsız kapatan arkadaşlarımız oluyor. Kapalı alanda bizlere yer de verilmiyor.

Giyim Pazarının kurulduğu alanın en azından üzerinin kapatılmasını istiyoruz. Yazın toz topraktan kışın yağışlardan mağdur oluyoruz. Seyyar tuvaletlerimiz bile yok. Tuvalet ihtiyacımız olduğu zaman yan tarafta hizmet veren lokantadan rica ediyoruz kullanabilmek için. Mecbur mu adamlar bize yardımcı olmaya. Pazarda hem vatandaşlar mağdur oluyor, hem de esnaflar mağdur oluyor. Yetkililerden bu sorunlara acil çözümler bulmasını rica ediyoruz.