Prim müracaatları başladı

Prim müracaatları başladı
Yağlı tohumluk bitkiler, hububat ve baklagilde, 2017 ürünü için kilogram başına 3 ile 55 kuruş arasında değişen fark ödemesi yapılacak. Hububat, yağlı tohumlu bitkiler ve baklagil için fark ödemesi başvuruları 2 Ekim 2017...

Yağlı tohumluk bitkiler, hububat ve baklagilde, 2017 ürünü için kilogram başına 3 ile 55 kuruş arasında değişen fark ödemesi yapılacak. Hububat, yağlı tohumlu bitkiler ve baklagil için fark ödemesi başvuruları 2 Ekim 2017 pazartesi günü başladı.

Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziraat Mühendisi Hasan Hüseyin Yiğitbaşı, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nın, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre 2017 yılı Ürünü Yağlı Tohumlu Bitkiler, Hububat ve Baklagil Fark Ödemesi Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 2017 yılında kütlü pamuk (yurt içinde üretilen sertifikalı tohumları kullananlar), yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek üretenler, 2017'ye dair Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını, desteğe tabi ürüne ilişkin hasat dönemi öncesinde yaptırmış olmaları ve istenen belgeleri ibraz etmeleri şartıyla fark ödemesi desteğinden yararlanacak." dedi.

Destek miktarlarından bahseden Yiğitbaşı, "Üretilerek satışı gerçekleştirilen 2017 yılı ürünlerinde fark ödemesi desteği miktarları kilogram başına; yağlık ayçiçeğine 40 kuruş, aspire 55 kuruş, dane mısıra 3 kuruş, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikaleye 5 kuruş, çeltiğe 10 kuruş, kuru fasulyeye, nohuta, mercimeğe 30 kuruş destek verilecek.." şeklinde konuştu.

Buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek üreticilerine, 2017 yılı bütçesinden kaynak artması halinde, 2017'de başlamak üzere dönemler halinde de fark ödemesi desteği yapılacak. Fark ödemesi desteği için başvurular, 2 Ekim 2017'de başladı. Son başvuru tarihi, kütlü pamuk (yurt içinde üretilen sertifikalı tohumları kullananlar), yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanolave aspir için 2 Nisan 2018 olacak.

Dane mısır, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek için son başvuru tarihi ise 4 Mayıs 2017 olarak belirlendi. Bu tarihten sonraki başvurular kabul edilmeyecek.