Rakamlarla Türkiye†de israfın boyutu

Rakamlarla Türkiye†de israfın boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan “İsrafın Boyutu” incelemesinde, Türk halkının tasarruf yapma oranı yüzde 14 te kaldı, akıllı telefon kullanımı ise yüzde 84 ü buldu.Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan “İsrafın Boyutu” incelemesinde, Türk halkının tasarruf yapma oranı yüzde 14 te kaldı, akıllı telefon kullanımı ise yüzde 84 ü buldu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlıkça “Tüketici İsrafın Boyutlarının İncelenmesi” adıyla yapılan araştırma, 7 bölgeden 26 kent merkezinde, 18-69 yaş arası bin 650 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi.

Araştırmada, özellikle her yıl ramazan ayında sıkça gündeme gelen ekmek tüketimine ilişkin de veriler yer aldı. Türk halkının yüzde 66 sı her gün ekmek satın alırken, yüzde 96,8 i ambalajsız ekmek tükettiği bilgisinin de verildiği açıklamada, ambalajsız ekmek satın alanlar bir seferde ortalama 3 adet, ambalajlı ekmek alanlar bir seferde ortalama 1,7 paket ekmek satın aldığı belirtildi.

Toplumun yüzde 8,6 sının ekmeği çöpe atma eğilimi gösterdiğine ve haftada kişi başı 226 gram ekmeğin tüketmeden çöpe atıldığına işaret edilen araştırmada, ekmek israfının önlenmesi için bilinçlendirme çalışmalarının artırılması gerektiği kaydedildi.

Türkiye de akıllı telefon kullanımının yüzde 84 e ulaştığına dikkat çekilen araştırmada, yüzde 14,7 lik kesimin standart cep telefonu sahibi olduğu, telefonu olmayan kesimin ise yüzde 1,5 te kaldığı ifade ediliyor.

Akıllı telefon sahiplerinin yüzde 7 sinin yılda bir, yüzde 17 sinin iki yılda bir akıllı telefonunu değiştirdiğinin belirtildiği araştırmada, ortalama akıllı telefon değişim süresinin ise 3,2 yılda bir olarak hesaplandığı vurgulandı.

Otomobil sahiplerinin yüzde 10 u 2-3 yılda bir otomobil değiştiriyor

Araştırmaya göre, Türkiye nin yüzde 27 sinin otomobil sahibi olduğuna dikkat çekilerek, otomobil sahiplerinin yüzde 10 unun 2-3 yılda bir otomobilini değiştirdiği, ortalama değişim süresinin ise 6,2 yılda bir olarak görüldüğü ifade edildi.

Tasarruf yapma oranının ise yüzde 14 te kaldığına dikkat çekilen araştırmada, kamuoyunun yüzde 56 sı gelir yetersizliği nedeniyle yüzde 26 sının ise borçları olduğu için tasarruf yapamadığı bildirildi.

Araştırmada, gazete, kitap, dergi için para harcamak, kamuoyunun yüzde 57 sinin için zorunlu ihtiyaç olarak algılanırken taksiye binmek, abur cubur tüketmek, dışarıda yemek yemek, tatile gitmek, kültür sanat konularına para harcamak ihtiyaç dışı tüketim olarak görüldüğü kaydedildi.