Ramazanda beslenmeye dikkat!

Ramazanda beslenmeye dikkat!
Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ebubekir Özkardaş, iftarda ağır yemeklerle beslenilmemesi gerektiğini, uzun süre açlık olduğu için sindirim sistemini hem yoracağını hem de vücuda fazla...

Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ebubekir Özkardaş, iftarda ağır yemeklerle beslenilmemesi gerektiğini, uzun süre açlık olduğu için sindirim sistemini hem yoracağını hem de vücuda fazla kilo olarak dönüş yapacağını söyledi.

İlk olarak orucun vücuda faydaları konusunda konuşan Dr. Özkardaş, orucun vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olduğunu belirterek, "Vücudun içerisindeki zararlı atıkları atmamızda oldukça yardımcı olur ve bu sayede kalp damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Mide hacminin küçülmesine oldukça yardımı olur. Mideye az besin girişi olduğu için dengeli beslenen bireylerin midesinin hacminde küçülme olduğu görülmüştür" dedi."

İftarda aşırıya kaçmayın

Özkardaş, iftarda hurmanın önemine de dikkat çekti. Hurmanın çok kaliteli bir lif kaynağı olduğunu belirten Özkardaş, ayrıca kan şekeri dengesini ayarladığını ifade etti. Hurmanın A, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından zengin olduğunu da dile getiren Özkardaş, "Kansere karşı önleyicidir. 1 ya da 2 hurmayla iftar yapılıp üstüne 1-2 su bardağı su içildikten sonra 5-10 dakika mola verilmeli. 1,5 kepçe civarında çorba mutlaka bulunmalıdır. İftarda ağır yemeklerle beslenilmemesi gerekir. Uzun süre açlık olduğu için sindirim sistemini hem yorar hem de vücuda fazla kilo olarak dönüş yapar. Daha hafif besinlerle beslenilmelidir. Haftada 2-3 gün et yemeği olması idealdir. Dengeli ayarlamamız gerekir, sebze, et ve kuru baklagil dağılımını. Kalan günlerde de sebze ve kuru baklagil şeklinde ayarlamamız lazım. Ağır yemeklerden hamur ve tatlılardan kaçınmak gerekir. Kızartma, kavurma şeklinde besinler değil de daha çok ızgara, fırınlama, haşlama tarzı besinler tercih edilmelidir. Bol su ve fazlaca salata tüketilmelidir. Midemizi bunlarla kandırmalıyız" diye konuştu.

Sahur besinleri önemli

Özkardaş, sahurda nasıl beslenmemiz gerektiği hakkında bilgiler vererek, uzun süre açlık olacağı için gün boyu vücudun sahurda aldığı besinleri kullanacağını söyledi. Özkardaş, "Sahurda tok tutan besinlere eğilim göstermemiz gerekiyor. Yumurta, kaşar peyniri, ceviz, badem, yulaf ezmesi, süt, yoğurt gibi besinler tok tutar. Bunlarla sahur programı oluşturup beslenme zinciri oluşturabiliriz. Hem uzun süre tok kalmamızı sağlayacak hem de gün boyu daha enerjik kalmamızı sağlayacaktır. Sahurdan sonra uykuya geçildiği için ağır besinlerden kaçınmak gerekir. Kızartma, kavurma ve börek tarzı besinler yerine daha çok kahvaltılık tarzı, aperatif salatalar şeklinde besin oluşturulabilir. Yine bol su tüketimi önemlidir" şeklinde konuştu.