Ramazanda en çok balık tüketilmeli

Ramazanda en çok balık tüketilmeli
Ramazan ayında uzun süren açlığın ardından balığın yer aldığı bir yemekle oruç açılmasının, dengeli beslenme ve vücudun ihtiyacı olan proteinlerin alınması açısından ideal olduğu bildirildi.Sarayönü’nün tanınan...

Ramazan ayında uzun süren açlığın ardından balığın yer aldığı bir yemekle oruç açılmasının, dengeli beslenme ve vücudun ihtiyacı olan proteinlerin alınması açısından ideal olduğu bildirildi.

Sarayönü’nün tanınan esnaflarından Fatih Kula, insanların sağlıklı beslenmesinde dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu, bu yüzden oruç sebebi ile uzun süre açlığa maruz kalan bünye için Ramazan ayında en faydalı besinlerden birinin balık olduğunu belirtti.

Uzun süren açlığın ardından bilinçli şekilde yapılmayan iftarların, sağlık açısından zararları bulunduğuna dikkati çeken Kula, "Haftada en az bir kez tüketmemiz gereken balığı, iftar sofralarından da eksik etmemeliyiz.

Hafif ve faydalı olduğu için Ramazan’da balık daha çok tercih edilmeli. Uzmanların yaptığı çalışmalara göre balığın birçok faydası var. Özellikle Ramazan ayında, protein içeren gıdaları tüketmemizde fayda var. Balık da iyi bir protein deposu." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar balığa yöneldi

Balığın hem çok faydalı hem de kırmızı ete göre neredeyse yarı yarıya maliyette olduğunu belirten Kula “Bazı şarküterilerde etin kilosu 150 liraya kadar çıktı. Balığın çeşidine göre fiyatları değişkenlik gösterse de ortalama kilosu 50 lira civarında. Arada ki farkın bu kadar fazla olması vatandaşları da balığa yönlerdi. Balık kırmızı ete göre hem daha ucuz, hem de çok daha faydalı. Yakında av yasağı başlayacak, çeşitler biraz azalacak ama önlemimizi aldık. Sağlıklı bir hayat sürmek isteyen vatandaşlarımıza tavsiyemiz daha çok balık tüketmeleri.” şeklinde konuştu.