Risk altındakiler mutlaka aşılanmalı

Risk altındakiler mutlaka aşılanmalı
Sarayönü’nde güz döneminin gelmesiyle birlikte hava sıcaklıkları dengesini kaybederken, hava sıcaklığındaki ani değişimler grip ve nezle gibi hastalıkları tetikliyor. Özellikle koronavirüs salgınında risk gurubundaki hastaların...

Sarayönü’nde güz döneminin gelmesiyle birlikte hava sıcaklıkları dengesini kaybederken, hava sıcaklığındaki ani değişimler grip ve nezle gibi hastalıkları tetikliyor. Özellikle koronavirüs salgınında risk gurubundaki hastaların mutlaka grip aşısı yaptırması gerekiyor.

Sarayönü Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Uzunay, özellikle kronik bazı rahatsızlıkları bulunan risk faktörü içerisindeki kişilerin mutlaka aşı yaptırması gerektiğini söyledi. Risk faktörü içerisindeki hastalar için devletin grip aşısını karşıladığını kaydeden Uzunay, “Televizyonlarda zaman zaman aşı yapılmalı mı yapılmamalı mı gibi haberler  yapılıyor. İçerisinde kurşun var, beyin hastalıklarını ortaya çıkarıyor deniyor ama bunlar yanlış. Yediğimiz hamsideki kurşun aşıdakinden daha çok. Bu yıl Türkiye tek tip bir aşı gelecek. Bazı şartları taşıyan hastalar grip açısını aile hekimliklerinden yazdırarak ücretsiz olarak yaptırabilir. Risk faktörü dışında olan ise isteğe bağlı olarak yaptırabilirler. Kendileri için iyi olabilir ama yaptırmasalar da riskli olmayan kişilerde vücut hastalığı kolaylıkla atlayabiliyor.” dedi.

Risk faktörü taşıyan hastalara değinen Uzunay, “65 yaş üzerindeki kişilerde, yaşlı bakım evinde kalanlar raporları olmasa da bu aşıyı ücretsiz olarak yaptırabiliyor. Bunun yanı sıra gebeliğin ikinci ve üçüncü dönemindekiler, astım hastaları, diyabet, tansiyon, kalp, böbrek hastalığı olanlar, kan hastalığı olanlar, immün yetmezliği olanlar Eylül-Şubat dönemleri içerisinde reçete ile bu aşıyı ücretsiz alabilir. Aşı, yapıldıktan bir hafta sonra vücutta aktif hale gelir. Aşı Ekim’in ikinci haftasında Türkiye piyasasına sunulacak. Zaten geldiğinde eczaneler hastalarına haber verir. Yumurtaya alerjisi olmayan herkes gri aşısı olabilir.” şekilden konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.