Sanayi yatırımları için geri sayım

Sanayi yatırımları için geri sayım
Sarayönü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgesi projesi ile birlikte yatırımcıların gözü Sarayönü'ne dönmeye başladı. Jeopolitik olarak avantajlı bir noktada Konya'ya 40 kilometre mesafede bulunan, batı...

Sarayönü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgesi projesi ile birlikte yatırımcıların gözü Sarayönü'ne dönmeye başladı. Jeopolitik olarak avantajlı bir noktada Konya'ya 40 kilometre mesafede bulunan, batı illerine açılan bir karayoluna ve demiryoluna sahip olan Sarayönü arazilerinin değer artışında yaşanan patlamanın yanı sıra yatırım müracaatları da başladı. Toplam 200 kişiye istihdam sağlaması beklenen bir kimya fabrikası, Sarayönü Belediyesi'nden arazi kiralayarak ÇED raporu çalışmalarına başladı. Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, çevreye ve insan sağlığına olumsuz etki etmediği sürece tüm yatırımlara destek vereceklerini söyledi. Organize Sanayi Bölgesi'nin ilan edilmesinin ardından yatırım hızının artması bekleniyor.

Sarayönü, son dönemlerde kabuğunu kırarak ivme kazanmaya başladı. Arazileri bir hayli değerlenen ilçemiz, yatırımların da dikkatini çekmeye başladı. Sarayönü Belediyesi'nin Organize Sanayi Projesi ile gündeme taşınan Sarayönü, Konya'ya yakın olması nedeniyle sanayicileri cezp ediyor. Önümüzdeki yıl ilan edilmesi beklenen Organize Sanayi Projesi ile ilçenin birçok yatırıma ev sahipliği yapması beklenirken, henüz OSB ilan edilmeden yatırımlar gelmeye başladı. Bu yatırımlardan ilkini ise yaklaşık 200 işçi istihdam edecek bir kimya fabrikası oluşturuyor.

Bu ilk yatırımcı ile ilgili değerlendirmede bulunan Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, yaptığı açıklamada, "İlçemize kimya fabrikası kurmak isteyen bir firma belediyemizden yer satın almak istedi. Bizde belediye olarak gerekli araştırmaları ve çevresel etki değerlendirmesini yaptıktan sonra uygun olabileceğine karar verdik. Firma bunun üzerine ÇED raporu sürecini başlattı. Bunun yanı sıra vatandaş ile bir bilgilendirme toplantısı yapılarak vatandaşların desteği alındı. Bizde istenen belgeleri yatırımcı firmaya verdik. Fabrika sahası olarak belirlenen yerin Çed raporu bitinceye kadar araziyi ilgili firmaya kiraladık. ÇED raporunun olumsuz çıkması durumunda arazi belediyemizde kalacak. ÇED raporu olumlu çıkarsa arazinin satışını yatırımcılara yapacağız." dedi.

Fabrikanın yapılmasını desteklediklerini anlatan Başkan Solak, şöyle devam etti: "yapılacak olan kimya fabrikası, standartları yüksek olup 200 kişiye istihdam sağlayacaktır. Tüm bu süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayı ve ilgili firmanın prosedürleri yerine getirmesiyle hedefe ulaşılmış olacaktır. İlan edilecek Organize Sanayi Bölgemize yatırımcı firmaların gelmesi açısından önemli bir adım olarak görüyoruz. Gelişmeler oldukça halkımızı bilgilendireceğiz."