Sanayide Karbon Zirvesi OSTİM OSB'de gerçekleştirildi

Sanayide Karbon Zirvesi OSTİM OSB'de gerçekleştirildi
Sanayide yeşil dönüşüm, yenilenebilir enerji kullanımı, sürdürülebilirlik gibi konulardaki yasal mevzuatlar, finans ve teşvik destekleri başta olmak üzere karbon salımının ele alındığı Sanayide Karbon Zirvesi, OSTİM OSB'de...

Sanayide yeşil dönüşüm, yenilenebilir enerji kullanımı, sürdürülebilirlik gibi konulardaki yasal mevzuatlar, finans ve teşvik destekleri başta olmak üzere karbon salımının ele alındığı Sanayide Karbon Zirvesi, OSTİM OSB'de yapıldı.

OSTİM ve Ankara Bilgi Teknolojileri işbirliğiyle gerçekleştirilen zirve, konunun uzmanlarını OSTİM OSB Konferans Salonu’nda bir araya getirdi.

Zirvede, kamu kurumları ve iş dünyasından temsilciler, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile akademisyenler, dünya genelindeki iklim değişikliği hedeflerine ulaşmak için Türkiye'de organize sanayi bölgelerinde karbon salımının azaltılmasını teşvik amacıyla yürütülen çalışmaları değerlendirdi.

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, karbon salımına ilişkin farkındalık oluşması gerektiğini söyledi.

Karbon salımı azaltılmadığı sürece dünyanın daha yaşanılmaz hale geleceğini ifade eden Aydın, çevre duyarlılığını artırmak için uzun zamandır çalıştıklarını ve birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Aydın, Avrupa'ya ürün ihraç etmek isteyen firmaların karbon konusunda belirlenen standartlara uymamaları halinde çeşitli engeller ve cezalarla karşılaşabileceklerine dikkati çekerek, "Firmalarımızın buna maruz bırakılmaması için bakanlıklarımızın çok ciddi çalışmaları var. Ticaret Bakanlığımız yıllar önce bunun raporlarını yazmış, KOSGEB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu konuda son derece hızlı şeyler üretiyorlar. Şimdi biz bunların da farkındalığını artırarak firmalarımızın cezaya maruz kalmamaları için çaba içine girdik." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından konunun uzmanları, çeşitli sunumlarla atılması gereken adımları ve tabloyu değerlendirdi. Zirveye, OSTİM OSB'den 17 sektör ve 139 iş kolunda faaliyet gösteren yüzlerce işletmenin temsilcisi katıldı.

(AA)

Editör: Mücella KILIÇ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.