Şap aşılama kampanyasında son günler

Şap aşılama kampanyasında son günler
Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada şap aşılama kampanyasının Nisan ayının sonunda biteceği, üreticilerin ellerini çabuk tutması gerektiği belirtildi.Kampanya hakkında bilgi veren Sarayönü...

Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada şap aşılama kampanyasının Nisan ayının sonunda biteceği, üreticilerin ellerini çabuk tutması gerektiği belirtildi.

Kampanya hakkında bilgi veren Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferhat Koçak şu ifadelere yer verdi:

“Şap hastalığı, eskiden beri bilinen, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır. Hastalığa, sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlar da duyarlıdır. Hastalıktan korunmada aşılama çok önemli olduğundan, yetiştiricilerimizin büyükbaş hayvanlarına şap aşısını mutlaka yaptırması gerekmektedir.

Uymayanlara 20 bin 706 lira ceza var

Ayrıca sevk edilecek büyükbaş hayvanlar şap hastalığına karşı son 12 ay içerisinde en az 2 kere aşılanmış olması ve ikinci aşılamanın da son 6 ay içinde yapılmış olması gerekmektedir. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 4. maddesi gereğince; yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında ilgili kanuna muhalefetten 2021 yılı için 20 bin 706 TL idari para cezası verilmesi hükmü mevcuttur.

Şap aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek olup, veteriner sağlık raporu tanzim edilmeyecektir. Aşılama programı ilçe müdürlüklerimizce yürütülecektir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için il ve ilçe müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. Hayvan yetiştiricilerimizin şap aşılama programına göstereceği yoğun ilgi, ,ilçemizde şap ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır. Hayvan sahiplerine ve ilgililere önemle duyurulur.”