Sarayönü OSB’de önemli adım atıldı

Sarayönü OSB’de önemli adım atıldı
Sarayönü Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nde en önemli adımlardan bir tanesi olan müteşebbis heyetin kurulması için toplantı gerçekleştirildi.Toplantıya Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Başkan Yardımcısı Hüseyin...

Sarayönü Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nde en önemli adımlardan bir tanesi olan müteşebbis heyetin kurulması için toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Başkan Yardımcısı Hüseyin Tos, Ak Parti Sarayönü İlçe Başkanı Gamze Karacan ve müteşebbis heyetinde yer almak isteyen işadamları katıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, devlet destekli OSB kapsamına alınan Sarayönü OSB, arsa maliyeti olmaması ve jeopolitik konumu dolayısıyla yatırımcıların gündemine oturdu.

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, yaptığı açıklamada, “Binlerce insanın çalışacağı OSB’miz, ilçemizi Konya’nın uydu kenti haline getirecek. Hedefimiz Konya ile bütünleşmek” dedi.

Sarayönü’nde geçtiğimiz hafta Perşembe günü, Sarayönü Belediye Binasının Konferans Salonunda Belediye Başkanı Nafiz Solak’ın başkanlığında Sarayönü’ne kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesinin müteşebbis heyet toplantısı gerçekleştirildi.

Başkan Nafiz Solak, Başkan Yardımcısı Hüseyin Tos, Ak Parti Sarayönü İlçe Başkanı Gamze Karacan ve müteşebbis heyetinde yer almak isteyen işadamlarının katıldığı toplantıda, katılımcılara Sarayönü OSB ile ilgili bir sunum gerçekleştirilerek devam eden çalışmalar, gelinen nokta ve ileriye dönük yapılacaklar masaya yatırıldı.

Sarayönü OSB’nin kesinleşen sınırı 207 hektar olurken, kesinleşen sınır içersinde 56 parsel bulunmaktadır. Sarayönü İlçe Merkezine 2 kilometre mesafede bulunan OSB, Konya-Afyon karayoluna olan uzaklığı ise 4 kilometre. Alan olarak Konya’da bulunan OSB’ler içerisinde ise 5. Sırada yer alabilecektir.

Konya sanayisinde girişimcilere önemli yatırım alanları sunacak olan Sarayönü OSB içerisinde işletmelere ayrılan alanlar dışında, mesleki ve teknik öğretim alanı, atık su arıtma tesisi, otopark, sağlık tesisi, idari ve sosyal alanlar da yer alacak.

“Kimsenin rant alanı olmayacak”

Başkan Solak, OSB ile ilgili şunları aktardı:

"OSB kuruluş aşamalarında, arsa tahsislerinde ya da başka konularda yaşanmış birçok olumsuzluk var. Bu alanları kendilerine rant haline getirmeye çalışanlar, getirenler oluyor. Biz buna daha önce de izin vermedik, bundan sonra da buna müsaade etmemiz, müsamaha göstermemiz gibi bir durum söz konusu olmaz, olamaz. Sarayönü OSB, ilçemizin sadece bugünü için değil yarını için de çok önemli bir yatırım ve istihdam alanı. O nedenle, işi baştan sıkı tutacağız, gerekirse bazı şartlar ortaya koyarak, oluşabilecek olumsuzlukların önüne set koyacağız. Belirli sınırlamalar getireceğiz, sanayi ve üretimle alakası olmayan hiç kimse giremeyecek, kimseye bu noktada ödün vermeyeceğiz. Arsa tahsisi ya da başka bir konu fark etmez, gerçek yatırımcılara önem vereceğiz ve gerçek yatırımcıları sanayi bölgesine çekeceğiz. Sarayönü OSB kimsenin rant alanı olmayacak."

“Konya’nın uydu kenti olacağız”

Solak, şöyle devam etti: “Binlerce insanın çalışacağı OSB’miz, ilçemizi Konya’nın uydu kenti haline getirecek. Hedefimiz Konya ile bütünleşmek. Biz ilçemizi en iyi noktalara taşımanın gayretinde olurken, kişisel menfaatleri uğruna, ilçenin geleceğini zerre kadar umursamadan, bu projenin hayata geçememesinden medet uman ve dedikodular üretenleri önce Allah’a, sonra halkımıza havale ediyorum.”