Sarayönü pazarında turşuluklar tezgahtaki yerini aldı

Sarayönü pazarında turşuluklar tezgahtaki yerini aldı
Sarayönü’nde vatandaşların kışlık hazırlıkları devam ederken, turşuluklar tezgahlardaki yerini aldı.Soğuk havalar başlamadan önce kışlık hazırlıklarını yavaş yavaş tamamlayanlar için sırada ki sezon “turşu sezonu”....

Sarayönü’nde vatandaşların kışlık hazırlıkları devam ederken, turşuluklar tezgahlardaki yerini aldı.

Soğuk havalar başlamadan önce kışlık hazırlıklarını yavaş yavaş tamamlayanlar için sırada ki sezon “turşu sezonu”. Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan turşu yapımı için sebzeler bu hafta Pazar tezgahlarına renk katmaya başladı. Uygun fiyata geç kalmadan turşusunu yapmak isteyenler turşuluk satan esnaflar önünde yoğunluk oluşturdu.

Pazarı bu hafta kilo kilo salatalık, lahana, havuç gibi turşuluk sebze alanlar doldurdu.

Turşu sezonunu açtıklarını belirten Pazarcı esnaflarından Mustafa Aydoğdu” İnsanlar fiyatların biraz daha uyguna düşmesini bekliyor. Turşu sezonu açıldı. Geçen yıla oranla hemen hemen talep aynı olacak gibi duruyor. Elimizde ki ürünler talebe karşılık verecek durumda. Ama zaten yeni nesil pek kendi yapmayı tercih etmiyor, bizim müşterilerimiz hep 45 yaş üstü oluyor genelde. Ama dışarıda satılan hazır turşular, insanın kendi kurduğu turşunun yerini tutar mı hiç?” dedi

Kornişon fiyatlarının geçtiğimiz sezon ile aynı olduğunu belirten Aydoğdu, sezonun açılması ile birlikte pazarda yavaş yavaş hareketliliğin başladığını dile getirerek “Havaların iyi olduğu şu günlerde kurutmalık ve turşuluk süs biberi, sivri biber, patlıcan, kornişon gibi ürünler satılıyor.

Fiyatlarımız geçtiğimiz yıla oranla biraz yüksek. Bunun sebebi ise maliyetlerin geçtiğimiz yıla göre oldukça yüksek olması. Mazot ve doğal olarak nakliye ücretleri katladı.

Üretim de zahmeti yüksek olan bir iş. Çiftçilere verilen destekler artarsa üretimde artar. Üretim artarsa vatandaşlar daha ucuza meyve ve sebze alırlar.

Bizler de vatandaşa ucuz ürünü temin etmek isteriz. Eskiden çuvalla kornişon alıp turşu kurulurdu. Şimdi bunu yapmanın pekte bir mantığı kalmadı. Çünkü evde kurduğunuz turşu hazır olandan daha pahalıya mal oluyor. Eskiden çuvalını 7 liraya sattığımız kornişonun şuan kilosu 15-20 lira arasında değişiyor. Mazota ve diğer giderlere yeni zam gelmezse fiyatların aşağıya düşmesi muhtemel” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ