Sarayönü†nün gündemi koku

Sarayönü†nün gündemi koku
Sarayönü ilçe merkezinin yanı sıra Ertuğrul gibi birkaç mahalleyi etkisi altına alan ve yıllardır çözülemeyen koku sorunu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde hasat bayramı nedeniyle ilçemize...

Sarayönü ilçe merkezinin yanı sıra Ertuğrul gibi birkaç mahalleyi etkisi altına alan ve yıllardır çözülemeyen koku sorunu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde hasat bayramı nedeniyle ilçemize gelen eski Bakan Faruk Çelik ve Konya Milletvekilleri ne rahatsızlığın dayanamayacak boyuta geldiği belirtilerek koku kaynakları şikayet edildi.

Sarayönü'nde tavuk çiftliği ve mantar kompost üretim tesislerinden çevreye yayıldığı iddia edilen kötü kokular, gündemden düşmüyor. Kokuyla mücadele için geçtiğimiz aylarda kurulan heyet bir dizi çalışmalar yaparken, her fırsatta bu sorun yetkililere bildiriliyor.

Çevreye yayılan kokunun insan sağlığını tehdit edip etmediği konusunda net bilgiler olmamasına rağmen açık havada bulunan, evinin balkonunda oturan insanları oldukça rahatsız eden kötü kokunun giderilmesi adına 7 den 70 e herkes çalışma yapıyor.

Şimdiye kadar resmi yollarla sorun çözülmeye çalışılsa da kokuyla alakalı bağlayıcı yönetmelik ve genelge olmamasının yanı sıra caydırıcı cezaların olmaması koku kaynağı olduğu iddia edilen işletmelere kolaylık sağladı. İşletmeler kokuyu giderecek mekanizma için harcama yapma yerine o firmalar için cüz-i miktarda olan para cezalarını ödeme yönüne sevk etti.

İlçede ki resmi kurumların hiçbir yaptırım gücünün olmadığını dile getiren yetkililer, kokudan rahatsız olan vatandaşları İlçe Çevre Sağlık Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne yönlendirmekten başka ellerinden gelen bir şeyin olmadığını kaydettiler.

Bunun üzerine bireysel olarak harekete geçen vatandaşlar çareyi kendileri aramaya başladılar. İlçe Kaymakamı Tarık Bahadır ın ilçede yaşanan sorunlarla alakalı yaptığı toplantının gündemini koku problemi oluştururken, muhtarlar Tarım Bakanı Faruk Çelik in ilçemize gelmesini fırsat bilerek konuyu aktardılar.

Hatıp Mahallesi Muhtarı Talat Kesdek ve Yukarı Mahalle Muhtarı İsa Öztürk, Bakan Çelik in önüne geçip şikayetlerini bir bir sıralarken, koku ile alakalı şikayetler, konuyla ilgili daha önceden bilgisi olan Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan a da hatırlatıldı.