Sarimder'den seçmeli derste son gün uyarı

Sarimder'den seçmeli derste son gün uyarı
Sarayönü İmam Hatip Lisesi Mezunlar ve Mensuplar Derneği Başkanı Ahmet Turan, seçmeli dersler konusunda öğrencilere ve verilere uyarıda bulundu. Turan, milli, manevi, dini ve ahlaki değerlerine bağlı bir nesil yetiştirmek için...

Sarayönü İmam Hatip Lisesi Mezunlar ve Mensuplar Derneği Başkanı Ahmet Turan, seçmeli dersler konusunda öğrencilere ve verilere uyarıda bulundu. Turan, milli, manevi, dini ve ahlaki değerlerine bağlı bir nesil yetiştirmek için tüm lise ve ortaokullarda seçmeli ders seçiminin büyük önem arz ettiğini söyledi.

Tercihler için 24 Şubat tarihinin son gün olduğunu duyuran Turan yaptığı açıklamada, "SARİMDER olarak eğitimin her alanında söz sahibi olmaya ve yaptığımız çalışmalarla gençlerimizi geleceğe taşımaya gayret ediyoruz. 2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde eğitim gören çocuklarımız ve velileri için en önemli nokta “Seçmeli Dersler” konusudur. Genç yavrularımızın din, ahlak ve değerler dünyamızdan kopmaması adına Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed(sav)'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmeleri hususunda onları teşvik etmeliyiz. Ahlaklı bir toplumun yolu ahlaklı bireylerden geçer. Ahlak eğitimi ise Kur an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatından örneklerin etkili ve cazip bir biçimde teşvik edilmesiyle mümkündür. Öğrencilerimizin en temel ibadet olan namazı kılabilmeleri ve örnek insan Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav) nin hayatını öğrenerek O'nu daha iyi tanımaları ancak küçük yaşlarda alınan eğitimle gerçekleşecektir. Öğrencilerimiz tarafından seçmeli olarak alınan bu dersler, onların İslami konularda daha etkin bir bilgi birikimine sahip olmalarına, dini sadece akademik ve teorik bir ders olarak değil, bizzat hayatın içinde yaşanması gereken bir değer olarak anlamalarına katkı sağlayacaktır" dedi.

Turan konuşmasının devamında, "Hayatın her alanında tehlikelerle karşılaşan çocuklarımız, kendi doğrularını ve fikir yapılarını oluştururken sağlıklı bir din ve ahlak eğitimine de ihtiyaç duymaktadırlar. Doğdukları andan itibaren bütün ihtiyaçları ebeveynleri tarafından giderilen evlatlarımızın eğitim ihtiyacı da yine velileri tarafından karşılanmalıdır. Kötü alışkanlıklar, bağımlılıklar, zararlı arkadaşlar gibi faktörlerle çevrelenmiş bir sosyal yapıda ayakları yere sağlam basan ve doğru ile yanlışı ayırt edebilen bireyler yetiştirmenin en önemli dayanaklarından biri de hiç şüphesiz doğru din eğitimidir. Dinimize ait bazı pratik uygulamalar için gerekli olan bilgi ve becerileri küçük yaşlarda çocuklarımıza kazandırmak gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Tercihini hangi meslekten yana yaparsa yapsın her bir gencimizin manevi dinamiklere sahip olması gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz" şeklinde konuştu.