Şeb-i Arûs törenleri sadece bu tarihlerde yapılacak

Şeb-i Arûs törenleri  sadece bu tarihlerde yapılacak
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, 7-17 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Hz. Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin bu yıl 4 gün icra edileceğini söyledi.Yarar,...

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, 7-17 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Hz. Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin bu yıl 4 gün icra edileceğini söyledi.

Yarar, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Hazret-i Mevlâna’nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs); modern etkinlik biçimleriyle ilk defa 1937 yılında Konya’da, önce türbe ziyareti, konferans, dinleti gibi etkinliklerle başlamış olup zamanla sahne-salon programları ile çeşitlenen Anma Törenlerinin bu yıl (1937 yılı temel alınırsa) modern etkinlik biçimleriyle 83. yılı olacaktır. Semâ Törenlerinden konferanslara, tiyatro, konser, çalıştay ve sergilerden atölye çalışmalarına kadar Şeb-i Arûs Törenleri’nin 83 yıl içinde gelişmesinde, yükselmesinde milli ve beynelmilel bir hüviyet kazanmasında emeği bulunan vefat etmiş veya berhayat herkesi minnet, şükrân ve rahmetle anıyor; bu yoldaki hizmetlerinin madden ve mânen hayra vesile olmasını temenni ediyorum.

Bu yıl dünya genelinde etkisini gösteren Koronavirüs Covid-19 salgını nedeniyle seyahatlar kısıtlanmakta ve kapalı mekânlarda gerçekleştirilen toplantı ve törenler, az sayıda katılımcı ile gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’nin 17.si 22-30 Eylül 2020 tarihleri arasında dijital platformlarda online (çevrimiçi) olarak gerçekleştirilmiştir. Hz. Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) Mevlâna Kültür Merkezi’nde 7, 12, 15 ve 17 Aralık 2020 tarihlerinde icra edilecek Semâ programları ile gerçekleştirilecektir.

Tören programları, salonların temizliğini gerektiği şekilde yapabilmek için belirlenen dört güne düşürülerek, salonlarda mevzuata uygun şekilde aralıklı oturma düzenine göre yerleştirme yapılması planlanmıştır. Hazret-i Mevlâna’nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’ne katılmak isteyen kişi ve acentalar için www.sebiarus.gov.tr web sitemizden 6 Kasım 2020 tarihine kadar ön talep toplamaya başlamış bulunuyoruz.”