Şehir meydanına adım adım

Şehir meydanına adım adım
Sarayönü Belediyesi'nin şehir meydanı ve eğitim kampüsü projesi için süreç mutlu sona doğru yaklaşıyor. Şehir meydanına çevrilecek alanda bulunan kız meslek lisesinin yeni yapılacak bir okula taşınması konusunda, Konya Büyükşehir...

Sarayönü Belediyesi'nin şehir meydanı ve eğitim kampüsü projesi için süreç mutlu sona doğru yaklaşıyor. Şehir meydanına çevrilecek alanda bulunan kız meslek lisesinin yeni yapılacak bir okula taşınması konusunda, Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sarayönü Belediyesi arasında okul yapımı için protokol imzalandı. Sarayönü Mehmet Emine Akdoğan Anadolu Lisesi ile mezarlık arasında kalan arsaya Kız Meslek Lisesi yapılması için çalışmalar başlatıldı. Arsanın zemin etüdü tamamlandı. Yeni okul tamamlandıktan sonra mevcut okul yıkılarak arsası şehir meydanına çevrilecek. Şehir meydanının projelendirilmesi ile ilgili çalışmalar ise devam ediyor.proje detaylarının netleşmesinin ardından görseller vatandaşlarla paylaşılacak.

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak'ın seçim vaatleri arasında yer alan şehir meydanı projesi için süreç hızlandı. Bu proje ile bir taşla iki kuş vurmayı hedefleyen Sarayönü Belediyesi şehir meydanı projesiyle birlikte, eğitim kampüsü projesini de hayata geçirecek.

Süreç hakkında bilgi veren Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, yaptığı açıklamada, "Daha önce, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Sarayönü Belediyesi arasında okul yapımına ilişkin protokol yapma yetkisi Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek'e verilmişti. Yaptığımız girişimler neticesinde Milletvekilimiz Hüsnüye Erdoğan ve Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Orhan Erdem'in destekleriyle protokol yetkisi bakanlıktan olumlu görüşle çıktı. Geçtiğimiz perşembe günü protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde Konya Büyükşehir Belediyesi, okul yapımına başlayacak" dedi.

Şehir meydanı ve eğitim kampüsü projelerinin ilçeye değer katacağını anlatan Başkan Nafiz Solak, "İlçemizin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi, şehir meydanı. İlçemizde herhangi bir organizasyon yapılacağında çarşı içindeki yollarımızı kapatmak zorunda kalarak, organizasyonlarımızı yol üzerinde gerçekleştirmek zorunda kalıyoruz. Şehir meydanı projemizin hayata geçmesiyle birlikte ilçemiz toplu yemek organizasyonları, mitingler gibi organizasyonların rahatlıkla yapılabileceği bir alana sahip olacak. Şehir meydanı projesiyle birlikte eğitim kampüsü projemiz de hayata geçecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından Mehmet Emine Akdoğan Anadolu Lisesi'nin yanına 14 bin m² alana Kız Meslek Lisesi inşa edilecek. Bu şekilde Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi ile birlikte orta öğretim kurumlarım o bölgede toplanmış olacak. Bu proje kapsamında öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleri gerçekleştirebilecekleri bir ortak alan yapmayı da planlıyoruz. Kız Meslek Lisesi'nin inşa edilip okulun taşınmasının ardından hiç zaman kaybetmeden şehir meydanı projesini başlatacağız. Binanın yıkımından sonra Kız Meslek Lisesi'nin bahçesiyle yanındaki parkı birleştireceğiz. Bu alana yeşillikler içerisinde çok güzel bir şehir meydanı yapacağız. Şehir meydanının çevresine ise bayanlarımızın faaliyet gösterebileceği, küçük otantik iş yerleri yapma gibi planlarımız da var." şeklinde konuştu.

Şehir meydanı için proje çalışmalarının başlatıldığını dile getiren Solak, şöyle konuştu: "peyzaj mimarları ile şehir meydanımızın projelendirilmesi için çalışıyoruz. Proje detaylarının ortaya çıkmasından sonra hemşerilerimizle paylaşacağız. İlçemizde eksikliği duyulan şehir meydanının şimdiden hayırlı olmasını diliyorum."