Şeker fiyatları fırladı

Şeker fiyatları fırladı
Şeker fiyatları geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 400, geçen aydan bu yana ise yüzde 100 arttı. Marketlerde kilosu 6.5 liradan satılan şekerin fiyatı bir yılın sonunda 24 liraya ulaştı. Fiyat artışına hem vatandaşlar hem de...

Şeker fiyatları geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 400, geçen aydan bu yana ise yüzde 100 arttı. Marketlerde kilosu 6.5 liradan satılan şekerin fiyatı bir yılın sonunda 24 liraya ulaştı. Fiyat artışına hem vatandaşlar hem de esnaflar tepki gösteriyor. Yeni zam ise kapıda.

Vatandaşlar ve tatlı sektörü şeker fiyatlarından dert yanıyor. Özellikle çay ocaklarının ve tatlı sektöründe imalat yapan esnafların ham maddelerin başında gelen şekerin fiyatı yine yükselişe geçti. Nisan ayında marketlerdeki toz şekerin kilosu 12-15 lira arasındayken, mayıs ayında ortalama 24 liraya yükseldi. 5 kiloluk şeker fiyatları da ikiye katlandı.

Yeni zam kapıda

Esnaflar ise yeni zamların kapıda olduğunu belirterek, “Geçen sene bir çuval şeker 220-250 lira bandındaydı. Geçen ay 550-600 liraya çıktı. Mayıs ayında bin 100 liraya dayandı. Hem müşteriler, hem imalatçılar şekerdeki yüzde 100'lük fiyat artışına tepkili. Şekere gelen zammı ürünlerine çok yansıtamayan ve zarar ettiklerini söyleyen pastane esnafları da artık şekere gelen artışların fiyatlara yansıyacağını belirtiyor. Halden ise yaklaşık olarak yüzde 40’a varan yeni zamların kapıda olduğu bilgisi verildi.

Vatandaşlar ise piyasayı fırsatçıların ele geçirdiklerini belirterek, şekere gelen yüzde 300’e yakın zamma oldukça tepkili. Artık evde çay içmenin, tatlı yapmanın bile lüks hale gelmesinden şikayet eden vatandaşlar, bazı internet sitelerinde şeker için “Fiyat bilgisi bulunamadı” şeklinde bir bildirimle karşılaştıklarını, bazılarında ise 50 kilogramlık şekerin bin 500 liraya dayandığını belirtti. Vatandaşlar hükümetten denetimleri sıklaştırarak, duruma acil müdahale etmesini istedi.