Selçuklu Seyir Tepesi’nde Dünya Temizlik Günü’ne özel temizlik

Selçuklu Seyir Tepesi’nde Dünya Temizlik Günü’ne özel temizlik
Selçuklu Belediyesi, Dünya Temizlik Günü’nde Selçuklu Seyir Tepesi’nde çevre temizliği ve farkındalığına dikkat çekmek amacıyla örnek bir etkinliğe imza attıSelçuklu Belediyesi, Dünya Temizlik Günü’nde Kent Konseyi...

Selçuklu Belediyesi, Dünya Temizlik Günü’nde Selçuklu Seyir Tepesi’nde çevre temizliği ve farkındalığına dikkat çekmek amacıyla örnek bir etkinliğe imza attı

Selçuklu Belediyesi, Dünya Temizlik Günü’nde Kent Konseyi Çevre ve Sıfır Atık Meclisi Çevre ve Sıfır Atık Platformu gönüllüleri ile birlikte Selçuklu Seyir Tepesi’nde bir etkinlik düzenledi. Yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte çevre duyarlılığına ve sıfır atık bilincinin artırılmasına dikkat çekildi.

Çevre ve sıfır atık konusuna verdikleri değere vurgu yaparak, bu konuda Çevre Sıfır Atık Müdürlüğü, Çevre Sıfır Atık Meclisi gibi birimleri kuran ve geri dönüşüm konusunda önemli projeler başlatan ilk belediye olduklarını belirten Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, şunları söyledi:

“Konya’nın artık en önemli yerlerinden biri olan Seyir Tepesi’nde vatandaşlarımızla, hemşehrilerimizle birlikte bugünü en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Hakikaten Burada Selçuklu'muzda hem Çevre Sıfır Atık Meclisimizin hem de Çevre Sıfır Atık Platformumuzun çok büyük emekleri, katkıları var. Sadece bu özel günlerde değil, bu özel günlerin dışında da ben biliyorum ki çevreyle ilgili etkinlikler, organizasyonlar yapıyorlar. Farkındalık oluşturmak için değişik çalışmalara imza atıyorlar ve bunların neticesini de en güzel şekilde görüyoruz. Dışarıdan gelen misafirlerimiz diyorlar ki Konya ne kadar temiz. Selçuklu ne kadar düzenli, parkları, bahçeleri, yolları çevre ne kadar güzel diyorlar. İşte bu güzelliğin içerisinde sizlerin, gönüllülerimizin de çok büyük emekleri var. Ben hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tabii biz de Selçuklu Belediyesi olarak çevre konusunda çok hassasız. Özellikle sıfır atık programına çok büyük önem veriyoruz ve bu konuda önemli çalışmaları yürütüyoruz.

Türkiye'deki Çevre Sıfır Atık Müdürlüğünü ilk kuran belediyeyiz. Çevre Sıfır Atık Meclisi'ni ilk kuran belediyeyiz. Daha henüz Sıfır Atık Programı başlamadan geri dönüşümle ilgili alışmaları başlatan ve bu konuda önemli mesafeleri kat eden ilk belediyeyiz. İlkleri bünyemizde barındırıyoruz. Ama ilk olmak sadece bu kurumları oluşturmakla olmuyor. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Şu anda Selçuklu'muzda bütün sitelerimizden geri dönüşüm atıklarını ayrı topluyoruz ve bunları en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Sadece sitelerimizdeki geri dönüşüm atıklarını ayrı toplamıyoruz.

Farklı mahallelerde oluşturduğumuz Atık Getirme Merkezleriyle birlikte Atık Kumbaram projesiyle birlikte artık çevremizdeki ve doğadaki atıkları da vatandaşlarımız gönüllülerimiz topluyorlar, bize getiriyorlar. Bunun karşılığında üyelik sistemiyle onlara verdiğimiz kartlara puan yüklüyoruz ve hem atıkları dönüştürmüş oluyoruz, hem de vatandaşlarımızın, hemşerilerimizin bütçelerine, aile bütçelerine katkıda bulunuyoruz. Bu topladıkları puanlarla marketlerden alışveriş yapabiliyorlar. Restoranlardan yemek yiyebiliyorlar. Hem çevreye katkıda bulunmuş oluyorlar hem de kendi aile ekonomilerine katkıda bulunmuş oluyorlar.

Bunlarla da kalmıyoruz pazar yerlerinden, sebze halinden, lokantalardan, otellerden topladığımız organik atıklar ve parklardan elde ettiğimiz bitki organik atıklarıyla gübre elde ediyoruz. Bütün bu organik atıklarımızı ve bitki atıklarımızı çok düzenli bir şekilde Park Bahçeler Müdürlüğümüzün belirlediği sahada organik olarak gübreye dönüştürüyoruz ve çok verimli bir gübreyi elde ediyoruz ve bunları da parklarımızda kullanıyoruz. Yine bu konuda önemli farkındalık oluşturacak çalışmalara imza atıyoruz.

Pek çok ödülü de bu konuda yaptığımız çalışmalarla bu zamana kadar aldık. Çevre bizim için çok önemli. Çevremizi, doğamızı en iyi şekilde muhafaza etmemiz gerekiyor. Bu dünya bizim. Bugün hepimiz iklim değişikliğinden bahsediyoruz. Hava sıcaklıklarının artmasından düzensiz yağışlardan bahsediyoruz. İşte bunların hepsi aslında bizim doğayı kirletmemizden ve doğanın dengesini bozmamızdan kaynaklanıyor. Biz doğamızı, çevremizi ne kadar temiz tutarsak, düzenli tutarsak doğa da, çevremiz de bize o denli hem güzelliklerini gösterecek, hem de bereketini gösterecek. Bu noktada inşallah çalışmalarımız bundan sonra da en iyi şekilde devam edecek.

Biz çevremizle, doğamızla barışık bir şekilde belediye olarak da, sivil toplum örgütlerimiz olarak da Çevre Sıfır Atık Meclisimiz olarak da çalışmalarımızı bundan sonra da sürdüreceğiz. Ben tekrar bütün gönüllülerimize yürekten teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun diyorum. Değerli milletvekilimiz, AK Parti Konya milletvekilimiz Mehmet Baykan Bey aramızda. O da bugün bizimle birlikte bu güzel etkinliğe, yürüyüşe katıldı. Kendisine de burada bizimle olduğu için, birlikte olduğu için ve bu zamana kadar bizlere bu konularda verdiği desteklerden ötürü teşekkür ediyorum.”

MİLLETVEKİLİ BAYKAN TEMİZ ÇEVRENİN FORMÜLÜNÜ AÇIKLADI

Böyle anlamlı bir etkinliğe imza attıkları için Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatırmacı’ya teşekkür eden AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan da Seyir Tepesi’ni çok beğendiğini ifade ederek, başkan ve ekibine teşekkür etti.

Baykan, “Bu güzellikleri yapmanın ötesinde korumak önemli. Yaparsınız fakat koruyamadığınız takdirde gelecek nesillere aktaramadığınız takdirde bir işe yaramaz. Korumanın yolu da nereden geçiyor? Öncelikle temiz tutmaktan geçiyor. Buraya gelenler, buradan faydalananlar eğer pergolalarda, spor alanlarında eğlence, yaşam merkezlerinde temizliğe ve titizliğe en az evinde dikkat ettiği kadar dikkat etmezse bu ortak alanlar çok yaşamaz. Çevreciliğin formülü basit aslında evinde nasıl davranıyorsan dışarıda da öyle davranacaksın. Şimdi evlerinde çok titiz olan hanımefendiler ya da evlerinde hanımlarına ayak uydurmak için çok titiz olan yahut gerçekten temiz olduğu için çok titiz olan beyefendiler gençler sokağa çıktığı zaman ya da bir piknik alanına gittiği zaman hepimiz için geçerli bu. O titizlik evde kalıyor. Elde ne varsa atılıyor piknik bittikten sonra şöyle etrafımızı bir toplayalım zahmetine hiçbirimiz katlanmıyoruz. Bakın gündüzleri çok belli olmuyor ama özellikle hava karardığında bu arabaların camından atılan, yanan izmaritler var ya orman yangınlarının niye çıktığını çok iyi anlarsınız denk geldiğinizde. Zaman zaman kornayla ikaz ederek, önüne doğru giderek kavga etme noktasına bile geldiğimiz olmuştur. Şimdi sergi çok faydalı olmuş başkanım. Bir atık pilin 300 yılda, üç yüz yıl, yetmiş beş yaş sayarsanız ortalama dört insan yaşamı ediyor. Bir plastik poşetin yüzyılda bir plastik şişenin bin yılda yok olduğunu gördük. Bu çevre bize Allah'ın emaneti. Eğer bizler dünyada hüküm süren canlılar olarak insanlar dikkat etmezsek hem kendi geleceğimize kötülük yapıyoruz hem de bu Rabbimin dilsiz yarattığı canlılarının haklarına tecavüz etmiş oluyoruz. Bu bilinç çevre bilinci son yıllarda özellikle Emine Erdoğan Hanımefendi’nin başlattığı sıfır atık projesiyle ciddi anlamda mesafe aldı, yol aldı.

Evimizde nasılsak dışarıda da öyle olmak zorundayız. Çünkü dışarıdaki pislik bir gün gelip çevreyi kirleteni de bulacak. Yani herkes kapısının önünü temiz tutarsa mahalle temiz olur, semt temiz olur, ilçe temiz olur, Konya temiz olur, Türkiye temiz olur diyorum. Özellikle genç kardeşlerimizin bu bilinci kazanma noktasında biz büyüklerden, yetişkinlerden çok önde olduklarını biliyoruz. Anneler babalar tabii ki ön teker nereye giderse, arka tekeri de oraya gider. Bugün hep beraber buradaysak, tertemiz bir Selçuklu için, tertemiz bir Konya için Tertemiz bir Türkiye için ve tertemiz bir dünya için bugün de iyi ki bir araya gelmişiz diyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Seyir Tepesi’nde yürüyüş düzenlendi, “Sıfır Atık” konulu serginin açılışı yapıldı.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.