Sıcak havalar kazaları tetikliyor

Sıcak havalar kazaları tetikliyor
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla birlikte trafik kazaları da arttı. Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, “ Yolculuğa, havanın daha serin olduğu sabah veya akşam...

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla birlikte trafik kazaları da arttı. Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, “ Yolculuğa, havanın daha serin olduğu sabah veya akşam saatlerinde çıkın” dedi

Ölümlü ve maddi hasarlı kazalar, havaların aşırı ısınmasıyla birlikte arttı. Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, Merhaba Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Memiş, sıcaklıkların mevsim normallerinin de üzerine çıktığı şu günlerde trafikte olacak sürücülerin güvenli yolculuk için nelere dikkat etmesi gerektiğini tek tek anlattı.

 

YAZ MEVSİMİNDE KAZALAR NEDENİYLE ÖLÜM RİSKİ İKİ KAT ARTIYOR

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, yaz mevsiminde trafik kazaları nedeniyle ölüm riskinin iki kat arttığını belirtti. Sürücüleri çok dikkatli olmaya çağıran Memiş, kaza riskini azaltmak için şu temel kurallara uyulması gerektiğini ifade etti: “Karayolu kullanımında hız limitlerine uymanın yanı sıra en fazla 3 saat araç kullanarak mola verilmelidir. Uykulu, yorgun ve alkollü iken kesinlikle araç kullanılmamalıdır. 10 yaşından küçük çocuklar arka koltuğa oturtulmalı ve emniyet kemerleri bağlanmalıdır. Ön koltukta oturanlar dahil mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır. Köprü üstü, viraj, tünel ve tepe üstlerinde kesinlikle sollama yapılmamalıdır. Bölünmüş yollarda hız sınırları tek şeritli yollardaki kadardır ve bu sınırlar aşılmamalıdır.” Memiş, olası maddi hasarlı kazalar için ‘hasar tespit tutanağı’nın bulundurulması gerektiğini de ayrıca belirtti.

 

SICAK HAVAYLA REFLEKS ZAYIFLAYABİLİR

“Yolculuğa, havanın daha serin olduğu sabah veya akşam saatlerinde çıkın” diyen Memiş, “Yaz aylarında karayollarında seyreden araç sayısındaki artışın trafik sıkışıklığı yarattığını, buna hava sıcaklığının da eklenmesiyle sürücülerin daha sinirli araç kullanıyor. Bazı sürücülerin, sıcak havayla birlikte refleksi, yol derinliğini ve genişliğini algılama becerisi zayıflar. Çabuk yorulup kolay sinirlenebilirler. Bunlardan kurtulmak ve sağlıklı yolculuk yapmak için havanın daha serin olduğu sabah veya akşam saatlerinde yola çıkılmalı. Eğer şartlar sıcak havalarda araç kullanmayı gerektiriyorsa, kısa aralıklarla mola verilmeli, her molada yüz yıkanmalı. Ayrıca sıcakların etkisini azaltmak için yağlı ve ağır yiyecekler yenilmemeli, bol sıvı alınmalı” şeklinde konuştu.