Sıcaklıklar düşüyor ve yağışlı hava geliyor!

Sıcaklıklar düşüyor ve yağışlı hava geliyor!
Meteoroloji yeni hava durumu tahminlerine göre, sıcaklıkların yurt genelinde mevsim normalleri altına gerileyeceği ve sağanak yağışların görüleceği belirtildi. Konya'da Çarşamba günü itibariyle başlayacak yağışların Pazar...

Meteoroloji yeni hava durumu tahminlerine göre, sıcaklıkların yurt genelinde mevsim normalleri altına gerileyeceği ve sağanak yağışların görüleceği belirtildi. Konya'da Çarşamba günü itibariyle başlayacak yağışların Pazar gününe kadar sürmesi bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 19 -25 Eylül yeni hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Rapora göre, hava sıcaklıklarının yarından başlayarak kademeli olarak azalacağı, ülkenin kuzey kesimlerinde başlayan yağışların hafta ortasına kadar Konya ve bölgesi dahil iç kesimlerde de yer yer kuvvetli olarak etkili olacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Son günlerde yurt genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde olduğu yağışsız bir hava etkili olmaktadır. Ancak sıcaklıkların, yarın (19.09.2022 Pazartesi) kuzey kesimlerden (Marmara, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi) başlamak üzere kademeli olarak düşerek, hafta ortasından itibaren yağışlarla birlikte tüm yurtta hissedilir derecede azalacağı ve mevsim normallerinin altına gerileyeceği tahmin ediliyor" denildi.

Açıklamada, hafta ortasına kadar kuzey kesimler ağırlıklı olmak üzere yerel olarak görülecek olan sağanak şeklindeki yağışların, haftanın ikinci yarısında kuzey ve iç kesimlerde yer yer kuvvetli olmak üzere hemen hemen tüm yurtta görülmesinin beklendiği bildirildi.

SICAKLIKLAR DÜŞECEK

Serin ve yağışlı havanın önümüzdeki hafta başına kadar etkili olacağı, hava sıcaklıklarının ise kuzey, iç ve batı bölgelerde mevsim normallerinin 4 ila 9 derece altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Ani sıcaklık değişimleri ve kuvvetli meteorolojik hadiseler ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarıların dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir.