Sıfır Atık Projesiyle atıklardan 30 milyar lira ekonomik kazanç sağlandı

Sıfır Atık Projesiyle atıklardan 30 milyar lira ekonomik kazanç sağlandı
 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Sıfır Atık Projesi ile atıklardan 30 milyar lira ekonomik kazanç sağlandı, 3 milyon ton sera gazı salınımını önlendi ve 265 milyon ağaç kurtarıldıBakanlıktan...

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Sıfır Atık Projesi ile atıklardan 30 milyar lira ekonomik kazanç sağlandı, 3 milyon ton sera gazı salınımını önlendi ve 265 milyon ağaç kurtarıldı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, çevre projelerinin sayısının her geçen gün daha da artırıldığı belirtildi.

Resmi Gazete'nin 21 Mayıs 2022 tarihli sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan "Türkiye Çevre Haftası" konulu genelgeyle 1972'den bu yana "Dünya Çevre Günü" olarak kutlanan 5 Haziran'ın da içinde bulunduğu haftanın Türkiye'de artık her yıl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurulacak bir temayla "Türkiye Çevre Haftası" olarak kutlanacağı aktarıldı.

Bakanlığın bu yılki temasını "Sıfır Atık" olarak belirlediği Türkiye Çevre Haftası'nın 81 ilde çeşitli etkinlikler düzenleyerek kutlandığı ve "çevre ile doğa" konusunda farkındalığın güçlendirilmesinin hedeflendiği ifade edildi.

Bakanlığın yürüttüğü çevre projeleri arasında yer alan Sıfır Atık ile 265 milyon ağacın kurtarıldığı, sıfır atık yönetim sistemini uygulamaya başlayan kurum, kuruluş ve işletme sayısının 140 bine ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, 2017'de yüzde 13 olan geri kazanım oranının 2020'de yüzde 22,4, 2021'de ise yüzde 25'e yükseltildiği, 2023 yılı hedefinin ise yüzde 35 olarak belirlendiği bildirildi.

Proje sayesinde 16,5 milyon ton kağıt/karton, 4,1 milyon ton plastik, 1,7 milyon ton cam, 400 bin ton metal ve 1,5 milyon ton organik ve diğer geri dönüştürülebilir atıklar olmak üzere toplam 24,2 milyon ton atığın ekonomiye geri kazandırıldığı ifade edilen açıklamada, atıklardan 30 milyar lira ekonomik kazanç sağlandığı, 3 milyon ton sera gazı salınımının önlendiği ve 265 milyon ağacın kurtarıldığı kaydedildi.