Sınıf geçmede yeni düzenleme ‘Bu puanı alamayan sınıfta kalacak’

Sınıf geçmede yeni düzenleme ‘Bu puanı alamayan sınıfta kalacak’
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıf geçme sisteminde yeni düzenlemeyi açıkladı. Yeni yönetmelikle artık Türkçe dersinden, belirlenen notu alamayan sınıfta kalacakMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıf geçme ile ilgili...

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıf geçme sisteminde yeni düzenlemeyi açıkladı. Yeni yönetmelikle artık Türkçe dersinden, belirlenen notu alamayan sınıfta kalacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıf geçme ile ilgili milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

Ülke TV’de canlı yayınlanan programda temel eğitim yönetmeliğinin detaylarına ilişkin bilgiler veren Bakan Tekin, sınıf geçmede getirilen yeni düzenlemeyi anlattı.

Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerektiğine işaret eden Tekin, “Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek” dedi.

AÇIK LİSE SINAVLARINDA DEĞİŞİKLİK

Açık liselerdeki yeni düzenleme hakkında da bilgi veren Tekin, açık liselerde sınavların online değil yüz yüze yapılacağını söyledi.

Tekin, “Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak” diye konuştu.

“ÖĞRETMEN ATAMALARINDA MÜLAKAT ETKİSİNİ YARIYA DÜŞÜRÜYORUZ”

Daha önceki bir açıklamasında öğretmenlerin atamalarıyla ilgili “Mülakat gibi mülakat yapacağız” diyen Tekin, şunları söyledi:

“Öğretmen atamalarıyla ilgili mevcut mevzuatta kanun ‘KPSS puanını, sonrasında 3 katı aday mülakata davet edilir ve mülakat notuna göre atama yapılır’ diyor. Böyle bir mevzuat varken üstüme düşen görevi yapmam gerekiyor. Sadece mülakat notuyla atama yapılmasını doğru bulmadık. Yüzde 100 mülakat etkisini yarıya düşürüyoruz dedik. Adalet, şeffaflık ve benzeri konularda tedirginliği olan kişilere de bir garanti verdim.

Ne tür tedbirler alabiliriz diye oturduk. Dedik ki mülakat komisyonlarını oluştururken alana vakıf, tecrübeli öğretmenlerimiz olsun, uzman ve başöğretmenlerin yer aldığı bir komisyon kurmamız gerektiğine karar verdik.

“ÖĞRETMEN JÜRİ ÜYELERİNİ BİLMEYECEK”

İki, madem adaletle ilgili endişelerin olmaması için çaba sarf ediyoruz aday kendisine ait jüriyi bilmezse dolayısıyla torpil yapacak bir ortamı da oluşturamayacak. Dolayısıyla aday kendi mülakatında bulunacak jüri üyelerinin kim olduğunu bilmeyecek.

Komisyon üyeleri de önüne gelecek adayın kim olduğunu bilmeyecek. Komisyon üyelerine sadece numara vereceğiz.

Dört, dedik ki aday ben çok başarılıydım ama hakkım yendi gibi bir durumla karşı karşıya kalmayalım diye aday mülakat esnasında kendisine sorulan soruya verdiği yanıtı sınavın son kısmında bir kağıda yazsın. 'Bana şu soru soruldu ben de şöyle cevap verdim.' diye altına yazsın ve komisyona teslim etsin. Bu da bir tedbir.

“MÜLAKATLARDA KAYDA ALINACAK”

Bir başka tedbir de dedik ki kamera kaydı olsun. Bir de açık çek veriyorum. Bu konuda fikri olan siyasetçi, sendikacı, gazeteci, sosyal medyadan laf atmak yerine bana desin ki 'Siz şu tedbiri alırsanız içimiz rahat edecek.' Onu da söylesin bana bunu da koyalım müfredata.

Mülakat yapacak mıyız, yapmayacak mıyız? Benim üzerime düşen şey mülakatın yapılabilmesi için Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın söylediği gibi adalet ve şeffaflığı sağladım şu anda.

60 BİN YENİ ATAMA SİNYALİ

Ben bakan olarak mümkün olan en fazla sayıda ve mümkün olan en kısa sürede Milli Eğitim Bakanlığı ailesine dahil etmeyi arzuluyorum. Hangi branştan kaç atama yapacaksınız sorusuna gelirsek. Her yıl ekim ayı itibariyle hangi branştan kaç tane öğretmen eksiğimizin olduğu belli olmuş olur. Şu andaki rakamlar 60 binin üzerinde. Şu anda bu rakam en son norm hesaplamasına göre yapılmış rakamlar. Bizim ihtiyacımız, eksiğimiz 60 bin civarında. Hazine ve Maliye Bakanlığımızla bunun hesabını yaparız.”

HABER MERKEZİ