Sokak köpekleri tedirgin ediyor

Sokak köpekleri tedirgin ediyor
Sarayönü'nde ilçe merkezinde ve mahalle aralarında sayıları her geçen gün artan başıboş köpekler, özellikle sabah erken vakitlerinde ve gece geç saatlerde vatandaşların korkulu rüyası haline geldi.İlçe merkezinde sayıları...

Sarayönü'nde ilçe merkezinde ve mahalle aralarında sayıları her geçen gün artan başıboş köpekler, özellikle sabah erken vakitlerinde ve gece geç saatlerde vatandaşların korkulu rüyası haline geldi.

İlçe merkezinde sayıları her geçen gün artan başıboş köpekler şafak vakti sabah namazına giden vatandaşları, gündüz ise okula giden çocukları ve vatandaşları tedirgin ediyor.

İlçe merkezi dışından getirilip bırakıldığı düşünülen başıboş köpeklerin sayıları son günlerde daha da arttı. İlçe merkezinde tek başına veya sürüler halinde gezen sokak köpekleri vatandaşta tedirginlik yaratıyor. Sokakları adeta mesken haline çeviren, yolda yürüyen insanlara saldıran başıboş köpeklerin belediye ekiplerince toplanmasını isteyen vatandaşlar, "Sarayönü'nde yollarda yürümekten korkar olduk. Sadece ara sokaklarda değil ilçenin her yeri başıboş sokak köpekleri ile doldu. Bizler büyük adamlar olarak sabah namazında camiye giderken karşımıza çıkan köpeklerden tedirgin oluyoruz. Çocuklarımız nasıl korunacak. Onlar küçücük yaşlarıyla okula korkarak bu başıboş köpeklerin aralarından geçip gidiyorlar. Allah göstermesin bir saldırı yaşandığında bunun sorumluluğunu kim üstlenecek. Nereden ve ne zaman çıkacağı belli olmayan sokak köpekleri için bir önlem alınmasını istiyoruz. Bu konuda yetkili kurum sanıyoruz belediye. Bir an önce belediyenin bu hayvanları toplatmasını ve gereğini yapmasını istiyoruz " dediler.

Tehlike saçıyorlar

Sokak ve parklarda dolaşan başıboş köpekler ve kediler ölümcül hastalık taşıyor. Köpeklerin mutlaka aşılanması gerektiği uyarısında bulunan uzmanlar, "Özellikle büyük baş ve küçükbaş hayvanların kesimlerinin yapıldığı alanlarda köpek ve kedilerin yedikleri atık organlardan kedi ve köpeklere "Kist Hidatik" geçiyor. Hastalıklı kedi ve köpekler de özellikle kist hidatik olarak bilinen akciğer tümörüne neden oluyor. İnsanların akciğerlerinde oluşan ve özellikle çocuk yaştaki çocuklarda ölümlere neden olan kist hidatik hastalığı köpeklerin incebağırsağında parazitlenen tenya ekinokokusun yumurtaları ya da gebe halkaları köpeğin dışkısı ile çevreye yayılmasıyla oluşuyor" şeklinde uyarılarda bulunuyorlar.

Köpekler dışarıdan getiriliyor

Köpeklerin başka yerleşim yerlerinden getirilerek bırakıldığını belirten belediye yetkilileri ise; "Traktör römorklarında, minibüs bagajlarında getirilen ve kuytu yerlerde ilçemize bırakılan başıboş köpekler, çöplere akın ederek etrafa saldırıyor. Belediye olarak ne kadar çok köpek toplasak da bu çözüm değil. Vatandaşlarımızın da duyarlı davranması gerekir" şeklinde açıklamada bulunuyor.