Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına okul öncesi desteği

Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına okul öncesi desteği
Sosyal yardımlardan yararlanan hanelerde 3-5 yaş aralığındaki çocukların anaokulu ücretlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu protokolle birlikte, Sosyal Yardımlaşma Vakfı...

Sosyal yardımlardan yararlanan hanelerde 3-5 yaş aralığındaki çocukların anaokulu ücretlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu protokolle birlikte, Sosyal Yardımlaşma Vakfı karşılayacak.

Sosyal yardımlardan yararlanan hanelerde 3-5 yaş aralığında çocuğu bulunup resmi Anaokulu/ Anasınıfına kayıt ettirmesi halinde velinin ilgili okula ödemekle mükellef olduğu giderleri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Milli Eğitim Bakanlığına doğrudan ödenecek olup, uygulamaya ilişkin her iki bakanlık arasında 18.05.2022 tarihinde “ Okul öncesi eğitim alan çocukların desteklenmesi alanında işbirliği protokolü” imzalandı.

Sosyal Yardım Yararlanıcılarının söz konusu yardım programında faydalanabilmeleri için çocuklarını ikamet ettikleri yerde ki Anaokulu/Anasınıfına kaydettirmeleri yeterli olup, ayrıyeten herhangi bir yere müracaat etmeleri gerekmemektedir.

Protokol kapsamında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlarından herhangi birinden faydalanan ailelerin okul öncesi eğitim kademesinde olan ve resmi okullara devam eden çocukları için devlet desteği verilecek. Bu kaynaklar, çocukların beslenme, öz bakım ve eğitim materyallerinin temini noktasında kullanılarak okul öncesi eğitim süreçleri desteklenecek.

 

“Devlet olarak onlara pırıl pırıl bir gelecek sunmalıyız”

Böylece hem ailelerin üzerindeki maddi yükün hafifletilmesi hem okul öncesi eğitime erişimin artırılması hem de uzun vadede eğitimde fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Okul öncesi eğitim alan çocukların desteklenmesine yönelik protokol hakkında açıklamalarda bulunan Sarayönü Kaymakamı Lütfullah Göktaş, şöyle konuştu:

“Aile ve Hizmetler Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımız arasında yapılan bu protokol ile birlikte, ücretli olması nedeni ile çocuğunu Anaokuluna veya Anasınıfına gönderemeyen vatandaşlarımızın, bu yardım programı ile zor zamanlarında devletimizi yanında hissetmelerinin yanı sıra, çocukların eğitim öğretim hayatına hazırlanmalarında önemli katkısı olacağı düşünülmektedir. Çocuklarımız bizlerin ve ülkemizin geleceğidir. Devlet olarak onlara pırıl pırıl bir gelecek sunmak, bizim öncelikli vazifelerimizden bir tanesidir. Bu protokolde emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımıza, Aile ve Hizmetler Bakanlığımıza ve Milli Eğitim Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Milletimize hayırlı uğurlu olsun.”