Süne sayımları yapılıyor

Süne sayımları yapılıyor
Buğday danesini emerek buğdayın kalitesini düşüren Süne zararlısının kışlaklardan (dağlardan) hububat ekili tarlalara inişlerinin tamamlanmasının ardından Süne sayımları yapılmaya başlandı.Sarayönü İlçe Gıda, Tarım...

Buğday danesini emerek buğdayın kalitesini düşüren Süne zararlısının kışlaklardan (dağlardan) hububat ekili tarlalara inişlerinin tamamlanmasının ardından Süne sayımları yapılmaya başlandı.

Sarayönü İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı 3 ekip tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında görevliler arazide süne sayısını belirlemek için çalışmalarını başlattı. Konu ile ilgili olarak bilgi veren Sarayönü İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlisi Ziraat Mühendisi Nurullah Akdağ, çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirtti.

Akdağ, yaptığı açıklamada, Süne erginlerinin metrekaredeki yoğunluğunu tespit etme çalışmalarının devam ettiğini, sonrasında süne yumurta parazitlenme yüzdesinin tespiti ve en son da süne nimf (süne yavrusu) sayımının yapılacağını belirtti.

Yapılan sayımların ardından süne ile mücadele başlatılacağını kaydeden Akdağ, "Tespitlerin ardından ilaçlama yapılması gereken yerler ilan edilerek çiftçilere duyurulacak. Kimyasal mücadelen daha önemlisi biyolojik mücadeledir. Süne ile mücadelede olumlu sonuçların alınabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca anızların yakılmamasına ve yeni ağaçlık alanların oluşturulması şart. Sünenin çoğalmasını engelleyen parazitoit (arıcık) ve predatörlere (leylek, serçe, keklik) yaşama alanı oluşturulması gerekiyor" dedi.

Son yıllarda yapılan ağaçlandırma çalışmalarını gıpta ile takip ettiklerini belirten Akdağ, Çiftçilerden ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunmalarını uygun gördükleri tarla ve bahçeleri ağaçlandırmalarını istedi.