Süne sürvey mücadelesi yapılıyor

Süne sürvey mücadelesi yapılıyor
Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, geçtiğimiz hafta hububatın en önemli zararlılarından biri olan süneye karşı, süne mücadelesi kıymetlendirme çalışmaları başlatıldı.Yaklaşık 100 bin dekarlık...

Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, geçtiğimiz hafta hububatın en önemli zararlılarından biri olan süneye karşı, süne mücadelesi kıymetlendirme çalışmaları başlatıldı.

Yaklaşık 100 bin dekarlık alanda hububat ekimi gerçekleştirilen Sarayönü genelinde çalışmalar devam ediyor. Özellikle buğday tarlalarında tanede emgi yaparak zarar veren bir böcek olup yaptığı emgi sonucunda buğdayın ekmeklik un kalitesini düşüren sünenin zararını önlemek amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri kıymetlendirme sürveylerine başladı.

Süne survey çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferhat Koçak “ Süne hububatın en önemli zararlısıdır. Özellikle buğdayların başaklarında yaptığı emgi zararı ile verimde ve kalitede azalmaya neden olmaktadır. Zarar gören daneler tohumluk olarak kullanılamayacağı gibi hamur olma özelliğini de kaybetmektedir. Sünenin hububat ekili alanlarda kışlamış ergin yoğunluğuna bakılacaktır. Sonrasında ise yumurta parazitlenme sürvey çalışmalarına geçilecek olup ilçemizde parazitlenmenin ne kadar olduğu tespit edilecektir. Son olarak nimf sürvey çalışmaları yapılacak olup metrekaredeki nimf yoğunluğuna göre ilçemizde süne ile kimyasal mücadele yapılacak alanlar tespit edilerek çiftçilerimiz ve üreticilerimiz mücadele yapmaları konularında uyarılacaktır” dedi.