Tabak kırarak protesto ettiler

Tabak kırarak protesto ettiler
Sarayönü nde Yukarı mahalle muhtarı İsa Öztürk ün defalarca dile getirdiği çarpık düğün hediyesi geleneğine tüm mahalle muhtarlarından destek geldi. Tabak, tepsi, cam gibi eşyaların artık düğün hediyesi olarak götürülmemesi...

Sarayönü nde Yukarı mahalle muhtarı İsa Öztürk ün defalarca dile getirdiği çarpık düğün hediyesi geleneğine tüm mahalle muhtarlarından destek geldi. Tabak, tepsi, cam gibi eşyaların artık düğün hediyesi olarak götürülmemesi için bir kamuoyu oluşturmak istediklerini anlatan mahalle muhtarları, halkı sağduyulu davranmaya davet etti. Muhtarlar bu çarpık geleneği, tabak kırarak protesto etti ve artık son bulmasını istedi.

Sarayönü nde harman sezonunun sona ermesi ile birlikte düğünler hız kazandı. Yeni bir yuva kurma heyecanı yaşayan birçok genç ve aileleri de yapacakları düğünlerin hazırlıklarını sürdürürken, birçok düğün yapılıyor.

Bunun yanı sıra ilçemizde kalıplaşan çarpık bir düğün geleneğinin değişmesi gerektiğine büyük bir kesim tarafından vurgu yapılıyor. Düğün yapan birçok kişinin dert yandığı tabak, tepsi gibi eşyalardan oluşan hediye getirme adetinin artık kalkması gerektiği ciddi şekilde dillendirilmeye başlandı. Düğün yapan ve düğün yapma hazırlığında olan birçok vatandaşın bu ortak sorununu ise merkez mahalle muhtarları tarafından bir kez daha gündeme taşıdı.

Muhtarların bir ağızdan yaptığı açıklamada, “Harmanın bitmesiyle birlikte çoğalan düğünler nedeniyle ilçemizde her mahallede her hafta mutlaka bir şenlik yaşanıyor. Bir tarafta ailelerin heyecanı diğer tarafta bu heyecana ortak olan eş dost ahbaplar. Ancak bazı düğün geleneklerinin ise artık değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu sadece bizim düşüncemiz değil. Birçok vatandaştan da bu konuda dert yanıyor. Yapılan düğünlere davet edilen bazı kişilerin hediye olarak düğün sahibine, tabak, tepsi, çanak, bardak gibi ve buna benzer eşyalar götürmesi artık hoş olmuyor. Bu eşyalar günümüzde düğün sahibine artık bir katkı sağlamamaktadır. Düğün yapan bütün vatandaşlarımızın bu ortak sorunu düğün sezonun gelmesiyle yine kamuoyunda yoğun olarak konuşmaya başlandı. Ben de bu konuyu dile getirmenin uygun olacağını düşündük. Bu tür hediyeler yerine, düğün sahibine herkesin gönlünden geçtiği kadar az veya çok bir miktarda maddi katkıda bulunmak daha güzel olur. Borcam, çinko tepsiyi düğün sahibinin evine dolduracağımıza, 5-10 lira versek ondan evla olur. Artık herkesin bu konuda daha duyarlı olacağını umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

Xxxx