Tarım alanları uydudan takip edilecek

Tarım alanları uydudan takip edilecek
 Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) faaliyet alanında bulunan ürünlerin ekim alanlarının ölçüm, kontrol ve verim tahmini çalışmaları uydu görüntüleri aracılığıyla yapılacak.TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, teknolojik...

 

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) faaliyet alanında bulunan ürünlerin ekim alanlarının ölçüm, kontrol ve verim tahmini çalışmaları uydu görüntüleri aracılığıyla yapılacak.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve faaliyet alanında uygulayan kurumların başında geldiklerini söyledi.

Haşhaş üretimi konusundaki faaliyetlere yönelik Türksat'la yapılan çalışmaların olumlu ve verimli gitmesi sonucunda bu iş birliğinin diğer ürünleri de kapsaması amacıyla protokol yapıldığını ifade eden Güldal, "Hububat ve bakliyat başta üzere tarım piyasalarının 'Merkez Bankası' rolünü yürüten ve bu piyasalarda denge ve istikrarı sağlamak için gayret eden devlet kurumuyuz." dedi.

Güldal, hayata geçecek bu hizmetten alınacak verilerle ürünlere ilişkin daha rahat hesaplama ve politika üretme şansına sahip olacaklarını aktardı.