TARSİM Tanıtım toplantısı düzenlendi

TARSİM Tanıtım toplantısı düzenlendi
 Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde Çarşamba günü Tarım Sigortaları Tanıtım Toplantısı yapıldı.Tarım sigortaları havuzu (TARSİM)  tarafından 2023 yılında kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler...

 

Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde Çarşamba günü Tarım Sigortaları Tanıtım Toplantısı yapıldı.

Tarım sigortaları havuzu (TARSİM)  tarafından 2023 yılında kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranları hakkında, TARSİM Bölge Müdürlüğü uzmanları Enes Akdoğan ve Hakan Akkaya tarafından Çarşamba günü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferhat Koçak ve ilçe Tarım müdürlüğü teknik personelinin yanı sıra muhtarlar ve ziraat odası danışmanlık birimi mensupları katıldı.

Yapılan toplantıda üreticilere Bitkisel ürün sigortası, Köy bazlı kuraklık verim sigortası, Büyükbaş Hayvan-Küçükbaş Hayvan-Kümes Hayvanları ve Su Ürünleri hayat sigortaları, Arıcılık Sigortaları ile Konya’nın tüm ilçelerinde 2022-2023 üretim sezonunda uygulanacak olan “Gelir Koruma Sigortası”  hakkında bilgi verildi.

Toplantıda TARSİM Bölge Müdürlüğü temsilcileri Enes Akdoğan ve Hakan Akkaya Konya’nın tamamında ilk kez uygulanacak olan Gelir Koruma Sigortası ile hem verim düşüklüğü (Her türlü afete karşı) hem de fiyat azalışlarından doğabilecek risklere karşı üreticilerin korunacağını söyledi.

Enes Akdoğan her geçen yıl TARSİM sigortaları kapsamında devletin ödediği prim desteği katkısının arttığını belirterek “Her geçen yıl devletimiz tarafından ödenen prim desteği katkısı arttırılıyor. Üreticilerimiz bu durumdan oldukça memnun, bu sayede üreticilerimizin sigortaya ödedikleri prim miktarı da oransal olarak azalmakta. Ayrıca TARSİM sigortaları yaptıran üreticilerimizin alın terinin, emeğinin korunduğunu belirterek, tüm üreticilerimizin TARSİM sigortalarını yaptırmayı ihmal etmemelerini diliyorum.” şeklinde konuştu