Teknoloji bağımlılığı pandemide artıyor

Teknoloji bağımlılığı pandemide artıyor
Pandemi döneminde çocuklar arasında daha da yayılan sosyal medya ve sanal oyun bağımlılığı, çocukların ruhsal sağlığını ciddi derecede etkilerken aile ve sosyal ilişkilerini de zedeliyor. Uzmanlar, ailelere ‘önlem alın’...

Pandemi döneminde çocuklar arasında daha da yayılan sosyal medya ve sanal oyun bağımlılığı, çocukların ruhsal sağlığını ciddi derecede etkilerken aile ve sosyal ilişkilerini de zedeliyor. Uzmanlar, ailelere ‘önlem alın’ tavsiyesinde bulunuyor.

Özellikle akıllı telefonların, tabletlerin ve ileri teknolojinin günlük hayatımızda edindiği yer büyüdükçe, internet ve sosyal medya araçlarının kullanımı her yaştan kitleler için erişilebilir hale geldi. Uzmanlara göre 13 yaş altındaki çocukların sosyal medya ve internet kullanımı önerilmiyor. Buna rağmen çocuk yaşlarda başlayan sosyal medya bağımlılığı aile bağlarını ve sosyal yapıyı tehdit ediyor.

Uzmanlar, teknolojinin zararlı etkileri hakkında yaptığı açıklamada, “Artık erişilmesi çok kolay olan teknolojinin büyüsüne kapılan çocuklar ve özellikle gençler, daha fazla beğeni almak, daha çok izlenmek ve daha çok konuşulmak için sosyal medyada aile yapısını ve ahlaki değerleri göz ardı eden davranışlarda bulunuyor. Birkaç yıl önce açıklanan TÜİK verilerine göre çocukların yüzde 60,5’i bilgisayar, yüzde 50,8’i İnternet, yüzde 24,3’ü cep telefonu kullanıyor. Çocukların yüzde 45,6’sı hemen her gün İnternet kullanıyor. Son dönemlerde internet kullanım yaşının daha da düştüğü ve çocuklarda internet, sosyal medya kullanım oranını daha da arttığı tahmin ediliyor.” dedi.

Uzmanlar, çocukların teknolojiye maruz kalmasının önüne geçilmesi gerektiğini kaydederek, “Birçok çocuğun yaşamına son vermesine neden olan Mavi Balina gibi oyunlar, dolayısıyla bilgisayar bağımlılığı elektronik hipnoza (e-hipnoz) yol açar. Oyuna kendilerini öyle bir kaptırırlar ki bilinçsizce hareket ederler. Çocuklar elektronik hipnotize oldukları için de intihara sürüklenir. 0-6 yaş arasındaki çocukların da televizyon ve bilgisayardan uzak tutulması gerekir. İlkokul dönemindeki bir çocuk da bilgisayarda haftada 20 saatten fazla zaman geçirmemelidir. Anne-babalar özellikle 0-6 yaş döneminde televizyonu ya da bilgisayarı çocuk için ucuz bir bakıcı gibi görmemeli. Çünkü çocuğun bilgisayar ya da tabletleri çok iyi kullanması onun zeki olduğunu göstermez, anne ve babanın çocuğunu ihmal ettiğini gösterir.” şeklinde konuştu.

microsoft project 2016 lisans satın al