Tohuma zam yapıldı!

Tohuma zam yapıldı!
Enflasyonun yüzde 11 olarak açıklandığı gün tohuma yüzde 22 zam yapıldıÜrün henüz “tohum”ken dahi açıklanan enflasyon rakamlarının 2 katı zamla toprakla buluşacak...TÜİK tarafından enflasyon oranının yüzde 11,77...

Enflasyonun yüzde 11 olarak açıklandığı gün tohuma yüzde 22 zam yapıldı

Ürün henüz “tohum”ken dahi açıklanan enflasyon rakamlarının 2 katı zamla toprakla buluşacak...

TÜİK tarafından enflasyon oranının yüzde 11,77 olarak açıklandığı gün, tohuma enflasyonun 2 katı kadar, yani yüzde 20 zam yapıldığı ortaya çıktı. Gıda enflasyonunun sorumlusu olarak birtakım “hayali düşmanlar”, “fırsatçılar”, “depocular” gösterilirken, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı TİGEM’in, çiftçinin en büyük masraf kalemlerinden olan tohuma yaptığı zam hayretle karşılandı.

 

TÜİK’İN ENFLASYONU % 11,77!

TüİK’İN dün açıkladığı verilere göre enflasyon, Ağustos’ta yüzde 0,86 artarken, yıllık enflasyon da yüzde 11,77 olarak gerçekleşti. “Mutfaktaki yangın” sürse de, gıda enflasyonu Ağustos’ta yüzde 0,08 azalırken, gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 13,51 oldu.

Ana harcama gruplarında aylık bazda en yüksek artış, yüzde 5,09 ile çeşitli mal ve hizmetlerde gerçekleşirken, bu grubu yüzde 1,56 ile ulaştırma ve aynı oranla lokanta ve oteller takip etti. Ana harcama grupları itibarıyla ağustosta en fazla azalış yüzde 2,11 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu. Gıda ve alkolsüz içeceklerde de yüzde 0,08 azalma gerçekleşti.

TÜFE’de yıllık bazda en yüksek artış yüzde 26,99 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda görüldü. Bunu yüzde 14,68 ile sağlık, yüzde 13,51 ile gıda ve alkolsüz içecekler izledi. Bu dönemde ulaştırmada yüzde 12,69, lokanta ve otellerde yüzde 11,80 artış gerçekleşti.

yalova escort bayan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.