TOKİ'de 58 daire boş kaldı

TOKİ'de 58 daire boş kaldı
Sarayönü'nde 3'ncü Etap TOKİ konutları için Mart ayı sonuna kadar uzatılan sözle sürecinin tamamlanmasının ardından sözleşme imzalayan ve hakkından feragat eden kişi sayısı netleşti.Sarayönü'nde inşa edilen 3'ncü etap...

Sarayönü'nde 3'ncü Etap TOKİ konutları için Mart ayı sonuna kadar uzatılan sözle sürecinin tamamlanmasının ardından sözleşme imzalayan ve hakkından feragat eden kişi sayısı netleşti.

Sarayönü'nde inşa edilen 3'ncü etap TOKİ konutlarının sözleşme imlemleri Ziraat Bankası Sarayönü Şubesi tarafından tamamlandı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Sarayönü'ne 883 konut yapılmasına karar verilmişti. Talep organizasyonuna katılan 853 hak sahibinden 825 kişi Mart ayı sonuna kadar uzatılan sözleşme süreci kapsamında başvuruda bulundu. Dilekçe ile hakkından feragat ederek 22 kişi 3'ncü Etap TOKİ konutlarındaki hak sahipliğinden vazgeçti. Hak sahiplerinden 6 kişi ise dilekçe vermeden veya herhangi bir beyanda bulunmadan sözleşmeye katılmadı. Kuralardan ve sözleşme sürecinden önce 3'ncü etap TOKİ konutlarında 30 adet boş daire bulunuyordu. Dilekçe vererek ayrılan 22 kişi ve hiçbir beyanda bulunmayan 6 kişinin sözleşme dışında kalmasının ardından 3'ncü Etap TOKİ konularında boş kalan daire sayısı 58'e yükseldi.

Öte yandan Sarayönü’ne inşa edilen 3’ncü Etap TOKİ konutları için hak sahibi olmayan birçok vatandaş kalan dairelerden alabilmek için heyecanla bekliyor. Sözleşme süresinin Mart ayı sonunda bitmesinin ardından sözleşme yapmayan veya kendi isteğiyle ayrılan hak sahiplerinin daireleri ile birlikte sayı 58'e ulaştı. Kalan dairelerin satışı TOKİ tarafından verilen bilgilere göre tahmini olarak Nisan-Haziran ayları içerisinde TOKİ’nin web sitesinde duyurularak satışa çıkarılacak.

Satışta bazı yollar izlenecek. Alt gelir gurubu olan 2+1 dairelerin açık satışında Başvurulan projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması, Başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya müstakil konutunun bulunmaması (tarla, bağ, bahçe, köyevi ve işyeri hariç), Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması gerekmekte olup, ancak, eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3.200,00 TL olması gibi şartlar aranacak. 3+1 dairelerde ise herhangi bir şart aranmayacak.

Satışlar www.toki.gov.tr internet adresinde satışlar bölümünde duyurulacak. Kaç adet daire olduğu, cephesi, katı, peşinat miktarı, evin tutarı ve buna benzer tüm bilgilere burada yer verilecek. Hak sahiplerinin kura çekimleri ile birlikle Sarayönü Belediyesi’nin devre dışı kalmasının ardından kalan dairelerin satışı TOKİ tarafından direk olarak Ziraat Bankası Sarayönü Şubesi’ne yaptırılacak.