Topcu, "dünyayı iyilik değiştirecek"

Topcu, "dünyayı iyilik değiştirecek"
Sarayönü Müftü Vekili Mustafa Topcu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen “Uluslararası İyilik” günü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.Dünyada yaşanan krizlerin daha hızlı biçimde daha geniş...

Sarayönü Müftü Vekili Mustafa Topcu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen “Uluslararası İyilik” günü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dünyada yaşanan krizlerin daha hızlı biçimde daha geniş alana yayıldığını anlatan Topcu, "Bu nedenle güvenlik problemi yaşanmakta ve insanlar birbirleri için tehlikeli duruma gelmektedir. Yoksulluğu önlemek ve insanların iyilik halinin geliştirilmesi için projelere ve insanların hayırseverlik duygularını canlandıracak, herkesi iyiliğe yönlendirecek etkinliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Savaşlar ve toplumsal çatışmalar da insanları ve toplumları maddi ve manevi yönden olumsuz etkilemektedir. Kısa vadede insan özelinde iyi birey olmaya yönlendiren çalışmalar yapılırken, uzun vadede toplumsal meselelere duyarlı, çevresinden haberdar ve çözüm üreten davranışları ön plana çıkaracak faaliyetler yürütmek amaçlanmaktadır." dedi.

"Bilinç kazandırılmalı"

Topcu açıklamasının devamında, "İslam coğrafyasında yeniden barış, huzur ve kardeşlik ortamının tesis edilmesi için atılan bu adımla günümüzde tüm insanlığı kuşatan şiddet, terör, nefret, düşmanlık, ırkçılık, ayrımcılık, işgal, sömürgecilik, İslamofobya ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan zorunlu göç, açlık, yoksulluk, haksızlık, adaletsizlik, çevre tahribatı gibi sorunlarla mücadele etmek için bir farkındalık ve bilinç oluşturma gayretindedir. Sadaka hem dünyada hem de ahirette en değerli mükâfat olan Rabbimizin rızasını kazanmaya vesile olduğu gibi, insanoğlunun ahlaken gelişimini de sağlar. En kötü hastalıklarından biri olan cimriliği ve dünya malına düşkünlüğü yenmek onunla mümkündür. “Malım, malım!” diye hayıflanıp duran kimse unutmamalıdır ki insanın bu dünyada yiyip tükettiği, giyip eskittiği ve sadaka verip önceden ahirete gönderdiği dışında hiçbir kârı yoktur. İhtiyaç sahibine yapılan yardım dışında her türlü iyi söz ve davranışı da kapsayan sadaka, dayanışma ve yardım duygularını pekiştirerek insanlar arası ilişkilerin gelişmesine katkı sağlar. Bu bağlamda kardeşine göstereceği güler yüz dahi olsa hiçbir iyiliği küçümsememek gerekir." şeklinde konuştu.

"Sadakanızı ihmal etmeyin"

Rabbinin rızasını gözeten kimse iyilik yapmak istediği müddetçe kendisini hayra ulaştıracak birçok yol vardır değerlendirmesinde bulunan Topcu şunları söyledi: "Rasulüllah ın belirttiği üzere her iyilik sadaka olduğuna göre, azlığı, küçüklüğü gibi türlü bahanelerle sadakanın ihmal edilmesi doğru değildir. Allah (c.c.) yapılan herhangi bir iyiliği zerre ağırlığınca da olsa görür ve karşılıksız bırakmayacağını vaat eder. Ufacık bir yardımı bile esirgeyip iyiliğe engel olanların tutumlarını ise sert bir üslupla eleştirir. Yapılan her iyiliğin sadaka yerine geçtiği bilinci içerisinde samimiyetle hareket edildiği takdirde; kişiyi her adımda cennete daha da yaklaştırıp cehennem ateşinden uzaklaştıran en ufak iyiliğin bile küçümsenmemesi gerekir."