Topçu'dan Miraç Kandili kutlaması

Topçu'dan  Miraç Kandili kutlaması
Üç ayların önemli gecelerinden bir tanesi olan Miraç Kandili, Pazar akşamı idrak edilecek.Sarayönü Müftü Vekili Mustafa Topcu Recep ayının 27. gecesi olan Miraç gecesi nedeniyle bir açıklama yaparak İslam Aleminin ve Sarayönülü...

Üç ayların önemli gecelerinden bir tanesi olan Miraç Kandili, Pazar akşamı idrak edilecek.

Sarayönü Müftü Vekili Mustafa Topcu Recep ayının 27. gecesi olan Miraç gecesi nedeniyle bir açıklama yaparak İslam Aleminin ve Sarayönülü hemşerilerin bu mübarek gecesini kutladı.

Topçu yaptığı açıklamada, " Arapça da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarına gelen, sözlükte yükselme vasıtası ve yükselmek şeklinde tarif edilen Miraç, Peygamberimizin yüce makamlara çıkarılması; gece yolculuğu anlamına gelen İsra ise; gecenin bir saatinde Peygamberimizin Mekke'den Kudüs'e götürülmesi demektir.

İsra, ayetle sabittir.  İsra Suresinin 1. ayetinde şöyle buyrulmaktadır: "Ayetlerimizden bir kısmını Ona göstermek için, Kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya seyahat ettiren Allah; her türlü noksanlardan münezzehtir. Şüphesiz ki O, her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir." Miraç mucizesi, hadislerle sabittir. Peygamberimiz (a.s.) Cebrail ile birlikte, semalara, yüce makamlara çıkarılmış ve kendisine mülk ve melekût âlemleri gösterilmiştir.

Miraç; hicretten bir sene önce, yaklaşık Miladî 621 yılında, Peygamberimizin amcası Ebu Talib ile eşi Hz. Hatice'nin vefat ettiği, müşriklerin baskılarının arttığı, Taif ziyaretinde saldırıya uğradığı ve müşriklerin baskılarına dayanamayan bazı Müslümanların Habeşistan'a göç etmek zorunda kaldığı bir zamanda vuku bulmuştur. İşte böyle bir ortamda yüce Allah, Peygamberini Miraç ile onurlandırmıştır. Beş vakit namaz, Miraç esnasında farz kılınmıştır.

Dolayısıyla namaz, müminlerin miracıdır. Yüce Allah Ankebut Suresi 45. ayette namazla ilgili olarak; "Namazı kıl! Muhakkak ki namaz, (insanları) fenalıklardan ve kötülüklerden alıkoyar" buyurmuştur. Miraç Kandili'nin milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesini Rabbimizin af ve mağfiretine erdirmesini diler, bütün din kardeşlerimin Miraç Kandili'ni tebrik eder ederim" dedi.

Miraç Kandilini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Miraç bir arınma ve Allah a yükseliş, insanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikâyesi olduğunu belirten Topçu, bu gecenin nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda şunları söyledi;

"Bu gece insanlığın Allah a ulaşan yolunun duraklarında da gerçekleşmiş kutlu bir yolculuktur. Bu gece Kur"ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur"ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah"a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

Peygamber Efendimiz (sav)"e salât ü selâmlar getirilmeli; O"nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

Mü"minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

*Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

Kişi kendine ve diğer Mü"min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

Kandil gecesinin akşam, yatsı ve Sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı."