Toplulaştırma itiraz süresi başladı

Toplulaştırma itiraz süresi başladı
Sarayönü ilçe sınırları içerisinde 45 bin 100 hektar alanda uygulanacak toplulaştırma ile ilgili listelerin askıdan indirilmesinin ardından itiraz süresi başladı. İtirazı bulunan vatandaşların 20 gün içinde itiraz etmesi...

Sarayönü ilçe sınırları içerisinde 45 bin 100 hektar alanda uygulanacak toplulaştırma ile ilgili listelerin askıdan indirilmesinin ardından itiraz süresi başladı. İtirazı bulunan vatandaşların 20 gün içinde itiraz etmesi gerekiyor.

İlçe sınırları içerisinde kalan tarlalar, toplulaştırma komisyonu tarafından 3 sınıfta sınıflandırılmıştı. Komisyon, bu sınıflandırmalarda toprak kalitesi, tarlanın yolu uzaklığı, ilçeye uzaklığı kriterleri kullandı. Oluşturulan raporlar, mahalle bilirkişilerine sunularak uygunluğu konusunda görüş alındıktan sonra, muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. Her mahallenin kendi sınırları içerisindeki toprak sınıflandırma listesi, o mahallenin muhtarına verildi. Çiftçiler, listeleri ve arazisinin kaçıncı derecede sınıflandırdığını kontrol etti. 16 Şubat Perşembe günü indirilen listeler için itirazı olan arazi sahipleri Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ne itirazda bulunabilecek. 20 gün içinde itirazda bulunmayanların arazi sınıfının doğru olduğu kabul edilecek. İtirazı olan çiftçilerin 8 Mart tarihine kadar itirazını bildirmesi gerekiyor.

Tarımda yeni dönem

Sarayönü nde tarım işletmelerinin yapısı küçük, parçalı ve dağınık araziler şeklinde olduğu için toplulaştırma kapsamına alınmıştı. Bu yapının modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenlenerek daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımının sağlanması hedefleniyor. Ayrıca üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmek bir başka amaç. Konya 9. Bölge Toplulaştırma Projesi kapsamında Sarayönü merkez ve 6 mahallesi toplulaştırmaya tabi tutulacak. Bu mahalleler arasında Başhüyük, Ladik, Kurşunlu, Ertuğrul, Büyükzengi ve Konar yer alıyor. Toplam 45 bin 100 hektar arazi, hedeflenen bin gün içerisinde toplulaştırılacak. Proje için 17 milyon 848 bin lira ayrıldı. Arazi Toplulaştırma projelerinin uygulanması ile çok sayıda ve dağınık durumdaki parseller bir araya getirilerek parsel sayısı azaltıldığından, ayrıca yeni ve planlı yollar inşa edildiğinden çiftçi parsellerine gideceği yol kısalacak.