Toplulaştırma listeleri askıdan iniyor

Toplulaştırma listeleri askıdan iniyor
Sarayönü ilçe sınırları içerisinde 45 bin 100 hektar alanda uygulanacak toplulaştırma ile ilgili askıya çıkarılan listeler 16 Şubat Perşembe günü inecek. Askıların listelerinin inmesinin ardından itiraz süreci başlayacak....

Sarayönü ilçe sınırları içerisinde 45 bin 100 hektar alanda uygulanacak toplulaştırma ile ilgili askıya çıkarılan listeler 16 Şubat Perşembe günü inecek. Askıların listelerinin inmesinin ardından itiraz süreci başlayacak. İtirazı bulunan vatandaşların 20 gün içinde itiraz etmesi gerekiyor.

Toplulaştırma komisyonu ilçedeki toprakları sınıflandırarak listeleri askıya çıkarmıştı. Toprakları, 3 sınıfta sınıflandıran komisyon, bu sınıflandırmalarda toprak kalitesi, tarlanın yolu uzaklığı, ilçeye uzaklığı kriterleri kullandı. Oluşturulan raporlar, mahalle bilirkişilerine sunularak uygunluğu konusunda görüş alındıktan sonra, muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. Her mahallenin kendi sınırları içerisindeki toprak sınıflandırma listesi, o mahallenin muhtarına verildi. Çiftçilerin listeleri ve arazisinin kaçıncı derecede sınıflandırdığını kontrol etmesi gerekiyor. 16 Şubat Perşembe günü indirilecek olan listeleri tarla sahiplerinin bir an önce kontrol etmesi gerekiyor. Askı süresinin bitiminden sonra itirazı olan arazi sahipleri Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ne itirazda bulunabilecek. 20 gün içinde itirazda bulunmayanların arazi sınıfının doğru olduğu kabul edilecek.

45 bin hektar toplulaştırılacak

Sarayönü nde tarım işletmelerinin yapısı küçük, parçalı ve dağınık araziler şeklinde olduğu için toplulaştırma kapsamına alınmıştı. Bu yapının modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenlenerek daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımının sağlanması hedefleniyor. Ayrıca üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmek bir başka amaç. Konya 9. Bölge Toplulaştırma Projesi kapsamında Sarayönü merkez ve 6 mahallesi toplulaştırmaya tabi tutulacak. Bu mahalleler arasında Başhüyük, Ladik, Kurşunlu, Ertuğrul, Büyükzengi ve Konar yer alıyor. Toplam 45 bin 100 hektar arazi, hedeflenen bin gün içerisinde toplulaştırılacak. Proje için 17 milyon 848 bin lira ayrıldı. Arazi Toplulaştırma projelerinin uygulanması ile çok sayıda ve dağınık durumdaki parseller bir araya getirilerek parsel sayısı azaltıldığından, ayrıca yeni ve planlı yollar inşa edildiğinden çiftçi parsellerine gideceği yol kısalacak.