Toplulaştırma mülakatları başlıyor

Toplulaştırma mülakatları başlıyor
Sarayönü'nde yürütülen arazi toplulaştırma projesinde mülakat çalışmaları başlatıldı. İlk olarak Konar mahallesinde başlatılan mülakatlar, sırasıyla tüm mahallelerde gerçekleştirilerek, ikinci listeler askıya çıkarılacak.Sarayönü'nde...

Sarayönü'nde yürütülen arazi toplulaştırma projesinde mülakat çalışmaları başlatıldı. İlk olarak Konar mahallesinde başlatılan mülakatlar, sırasıyla tüm mahallelerde gerçekleştirilerek, ikinci listeler askıya çıkarılacak.

Sarayönü'nde yürütülmekte olan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü yatırım programında yer alan, Burdur Merkez Köyleri Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi (AT-TİGH) kapsamında, arazi toplulaştırma projesi çalışmalarına devam ediliyor.Proje safhalarından birisi ve en önemlisi olan mülakat çalışmaları aşamasına gelindi.

Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem, yaptığı açıklamada, arazi sahiplerinin mutlaka mülakat çalışmalarına katılması gerektiğini söyledi.

Çiğdem, "Mülakat çalışmaları sırasında çiftçilere, tarım parsellerini tercih sırasına göre hangi bloklarda, nerelerde veya hangi parsellerin yanında toplatmak istediği sorularak; birinci, ikinci, üçüncü derecede tercih sıraları belirlenir ve beyanları imza altına alınıyor. Bu işlem sırasında, sahip olunan parsellerin mevcut yerleri ve yapılan tercihlere göre olası yeni yerleri, çiftçilere harita üzerinde bizzat gösterimi sağlanıyor. İlk mülakat 22-26 Mayıs tarihleri arasında Konar mahallemizde yapılacak. Daha sonra tüm mahallelerimizde sırasıyla gerçekleştirilecek. Arazi sahiplerinin tapu kayıtları ile sahibi olduğu parsellere ait belgeler ve ad soyadı yanlışlığı olmaması için nüfus cüzdanı veya benzer kimlikle birlikte ilan edilen yerlerde hazır bulunmaları ve tercihlerini bildirmeleri gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi Köy muhtarlıklarından edinilebilir. İleride telafisi güç mağduriyetlerin yaşanmaması için mahalle dışında veya il dışında ikamet etmekte olan arazi sahiplerinin mutlak surette köy muhtarlarıyla irtibata geçmeleri gerekmektedir.​" dedi.