Torosların gizli güzelliği gün yüzüne çıkıyor

Torosların gizli güzelliği gün yüzüne çıkıyor
Derebucak ilçesinin eşsiz güzelliklerinden Balatini (Suluin) Mağarası, yeni yatırımlarla cazibe merkezi haline gelecek.Toroslarda, uzunluğu bin 830, yüksekliği 45 metre olan Balatini Mağarası, bölgenin en kapsamlı, uzun ve etkileyici...

Derebucak ilçesinin eşsiz güzelliklerinden Balatini (Suluin) Mağarası, yeni yatırımlarla cazibe merkezi haline gelecek.

Toroslarda, uzunluğu bin 830, yüksekliği 45 metre olan Balatini Mağarası, bölgenin en kapsamlı, uzun ve etkileyici mağarası olarak biliniyor. Aynı zamanda bir dere mağarası özelliğini taşıyan Balatini'de travertenler, sarkıtlar, dikitler ve dev cadı kazanları mağaranın görülmeye değer güzellikleri arasında yer alıyor.

Mağaradaki mezar kalıntıları ve diğer işaretler, buranın daha önce yaşam alanı olarak kullanıldığını gösteriyor. 2022 yılında Milli Park Alanı ilan edilen bu eşsiz tabiat harikası Balatini Mağarası’nın daha çok ziyaret alabilmesi ve tabiatın sunduğu bu eşsiz güzelliğin daha çok görülebilmesi adına Balatini Mağarası’nın içine yürüyüş yolu yapılacak.

YÜRÜYÜŞ YOLU İÇİN İHALEYE ÇIKILIYOR

Derebucak Balatini Mağarası’nın iç kısmına yürüyüş oyul yapılarak buradaki görsel şöleni izlemek ve mağarada yürüyüş yapmak isteyenler için güzel bir imkan oluşturulacak. Tarım ve Orman Bakanlığı 8. Bölge (Konya) Müdürlüğü mağara içi yürüyüş yolu yapım işi için ihaleye çıkıyor.

Balatini Mağarası’nın içinde ziyaretçilerin rahatça yürüyebilmeleri ve görsel şöleni doyasıya yaşayabilmeleri için yapılacak olan çelik kontrüksiyon yürüyüş yolu yapımı için ihaleyi alan firmaya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 5 gün içinde yer teslimi yapılacak. Yüklenici firma, yer tesliminin ardından 60 gün içinde işi bitirip teslim etmiş olacak. İhaleye katılmak isteyenler ihalenin yapılacağı 26 Eylül 2023 günü saat 11:00’e kadar teklif verebilecek.