TTB açıkladı: Bir günde üç doktor intihar etti

TTB açıkladı: Bir günde üç doktor intihar etti
Türkiye’nin farklı yerlerinden arka arkaya gelen doktorların intihar haberleri tıp camiasını yasa boğarken, Türk Tabipler Birliği, “Üzgünüz ama öfkeliyiz de” açıklamasında bulundu

Türkiye’nin farklı kentlerinde aynı gün içinde üç doktor yaşamına son verdi. Türk Tabipler Birliği (TTB), doktorların intiharlarına ilişkin yaptığı açıklamada, hekimlerin çalışma koşullarının ağırlığına dikkat çekti.

TTB’nin açıklamasında, “Bugün iki genç meslektaşımızın yaşamlarına son verdiğini öğrendik. Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği’nde asistan hekim olarak görev yapan Dr. Rümeysa Keleş’i ve Adıyaman Toplum Sağlığı Merkezi'nde pratisyen hekim olarak görev yapan Dr. Eren Özkara'yı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz” denildi.

Bugün yeni bir açıklama daha yapan TTB, aynı gün içinde Mersin'de de genç bir kadın hekimin yaşamına son verdiğini duyurdu. Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (HEKİMSEN) Şanlıurfa Şubesi’nin paylaşımına göre Toros Devlet Hastanesi'nde görevli Acil Uzmanı Dr. Fulya Keçeci hayatını kaybetti.
Elips Haber'in aktardığına göre Dr. Keçeci’nin ölüm nedeni de intihar oldu. Böylece bir gün içinde intihar eden doktor sayısı üçe çıktı.

TTB’den üçüncü doktor intiharının ardından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:
“Üzgünüz ama öfkeliyiz de. Kaybettiğimiz meslektaşlarımızın ailelerine, yakınlarına ve sağlık camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Hekimlik mesleğinin ve sağlık ortamının ekonomik kriz, güvencesizlik, yoğun ve güvensiz çalışma koşulları, idare baskısı, sağlıkta şiddet gibi birçok nedenle kıskaca alınmasını kabul etmiyoruz. Hekimlik mesleğinin onuru, emeğimizin hakkı, çalışma koşullarımızın sağlığı için; yaşamak ve yaşatmak için mücadele çağrımızı yineliyoruz.”

HABER MERKEZİ