Türkiye gıda israfında dünya üçüncüsü oldu!

Türkiye gıda israfında dünya üçüncüsü oldu!
Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından 2021 Birlemiş Milletler Gıda İsrafı Endeksi Raporu yayınlandı. Gıda israfı endeks raporuna göre, 2019 yılında 690 milyon insan açlıktan etkilenirken, 931 milyon ton gıda çöpe...

Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından 2021 Birlemiş Milletler Gıda İsrafı Endeksi Raporu yayınlandı. Gıda israfı endeks raporuna göre, 2019 yılında 690 milyon insan açlıktan etkilenirken, 931 milyon ton gıda çöpe gitti.

Açıklanan rapora göre Türkiye’de her yıl 7,7 milyon tondan fazla gıdanın israf edildiği ortaya kondu.

Buna göre Türkiye’de her yıl kişi başına tam 93 kg yiyecek çöpe atılıyor. Bu da marketler, restoranlar ve evlerde tüketime hazır her 100 gıdanın 17’sinin doğrudan çöpe gittiği anlamına geliyor.

Raporda yapılan bu israfın %40’ının henüz evlere girmeden yapıldığı ifade ediliyor. Bu da marketlerde ve restoranlarda yapılan israfa işaret ediyor.

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan rapora göre dünya genelinde israf edilen toplam gıda ise 40 tonluk 23 milyon kamyon dolusu yiyeceğe karşılık geliyor. Raporda gıda israfının Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün daha önceki tahmininin iki katından fazla olduğu belirtiliyor.

Bunda da özellikle koronavirüs dönemi ve ülkemizdeki gıda fiyatlarında ortaya çıkan enflasyonun etkisi olduğu düşünülüyor – ki marketlerde ve restoranlarda israfın çoğunluğu tarihi geçmiş veya tüketilmemiş gıdalardan oluşuyor.

 

TÜRKİYE İSRAFTA ÜÇÜNCÜ SIRADA

Türkiye’de ise her yıl kişi başına 93 kilogram, toplamda ise 7,7 milyon ton yiyecek çöpe atılıyor.

Türkiye dünya genelinde en fazla gıdanın israf edildiği ülkeler arasında.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti gıda israfında birinci sıradayken, ikinci sırada Meksika ve üçüncü sırada Türkiye yer alıyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.