TÜRKİYE†NİN TRAFİK BİLANÇOSU

TÜRKİYE†NİN TRAFİK BİLANÇOSU
Medya takip ajansı PRNet Emniyet Genel Müdürlüğü verilerini derleyerek Türkiye nin trafik kazası bilançosunu çıkardı. PRNet in derlediği verilere göre Türkiye de geçtiğimiz yıl 413 bin 169 trafik kazası gerçekleşti. Gerçekleşen...

Medya takip ajansı PRNet Emniyet Genel Müdürlüğü verilerini derleyerek Türkiye nin trafik kazası bilançosunu çıkardı. PRNet in derlediği verilere göre Türkiye de geçtiğimiz yıl 413 bin 169 trafik kazası gerçekleşti. Gerçekleşen trafik kazalarında toplamda 7 bin 300 kişi yaşamını yitirirken 303 bin kişi de yaralandı.

SON 10 YILIN ACI TABLOSU

Türkiye de meydana gelen trafik kazalarının 10 yıllık tablosu incelendiğinde ise durumun oldukça ciddi olduğu görünüyor. Türkiye genelinde son 10 yılda gerçekleşen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 88 i sürücü, yüzde 12 si ise yaya kusurlarından kaynaklandı. PRNet in medya incelemesinde Sürücü hataları detaylı incelendiğinde hız, geçiş önceliğine uymama, dönüş kurallarına uymama, şerit ve kırmızı ışık ihlali gibi alt başlıkların çıktığı belirtildi.

PRNet ve Ajans Press ortaklığında yapılan detaylı medya analizinde ise geçtiğimiz yılbaşından beri Türkiye de trafik kazalarını konu alan 46 bin 526 haberin yapıldığı tespit edildi. Medyaya yansıyan haber içeriklerinin analizinin çıkarıldığı araştırmada trafik kazalarındaki yaralanmalar 30 bin 894 habere konu olurken ölümlü kazalar hakkında 15 632 haberin yapıldığı belirtildi. En çok kazanın yaşandığı iller ise tahmin edildiği gibi İstanbul ve Ankara oldu.