Umre ziyaretleri yeniden başlıyor

Umre ziyaretleri yeniden başlıyor
Milyonlarca kişi hac ve umre ibadetleri için kutsal topraklara gideceği günü heyecanla bekliyor. Türkiye'de salgın öncesi 2019'da 400 binden fazla kişi umreye gitmişti. İki yıllık bekleyişin ardından bu yıl talebin daha da artması...

Milyonlarca kişi hac ve umre ibadetleri için kutsal topraklara gideceği günü heyecanla bekliyor. Türkiye'de salgın öncesi 2019'da 400 binden fazla kişi umreye gitmişti. İki yıllık bekleyişin ardından bu yıl talebin daha da artması bekleniyor.

Özlem ve heyecanla beklenen haber geldi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, umre turlarına Ramazan Bayramı'ndan sonra şevval umresi ile yeniden başlanacağını bildirdi.

Hac ve umre ziyaretlerine getirilen kısıtlamalar da kaldırıldı. Milyonlarca kişi hac ve umre ibadetini yerine getirebilecek.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıldır yapılamayan umre turlarımıza Ramazan Bayramı'nın hemen ardından şevval umresi ile yeniden başlayacağız. 19 Nisan'da düzenlenecek Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulunun ardından detayları vatandaşlarımızla paylaşacağız." ifadelerini bildirdi.

Umre için yaş sınırlaması yok

Umre ibadetini yerine getirmek isteyenler acentaları aramaya başladı. Hac ibadeti için getirilen yaş sınırı umre ziyaretlerinde olmayacak. İki yıl aradan sonra ilk umre turu Ramazan Bayramı'ndan sonra başlayacak.

Tüm gözler, 19 Nisan'da toplanacak olan Hac ve Umre Kurulu'nda alınacak kararlarda. Kurulda umre organizasyon şeması çizilecek, ücretler belirlenecek. Umre için ücret tarifeleri 7, 14, 21 ve 28 günlük paketlerle belirleniyor.

Umre ücret tarifeleri ramazan sonrası netleşecek

Turizm Acentesi Yetkilisi, "Pandemi sonrası umre ziyaretinde büyük artış olacağını düşünüyoruz.. En son 2020 yılının şubat ayında 15 günlük bir umreye 1000 dolara bir kişi gidebiliyorken bugün bu rakam 1600 dolar civarında çıkıyor. Fakat biz bu rakamların ramazandan sonra düşeceğini düşünüyoruz" dedi.