Üretici nohutun veriminden memnun

Üretici nohutun veriminden memnun
Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik ve Sarayönü Ziraat Odası Tarımsal Yayın ve Danışmanlık Hizmet Birimi, nadas alanlarının daraltılması projesi kapsamında ve geçtiğimiz sezon nohut fiyatlarının yüksek olmasından...

Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik ve Sarayönü Ziraat Odası Tarımsal Yayın ve Danışmanlık Hizmet Birimi, nadas alanlarının daraltılması projesi kapsamında ve geçtiğimiz sezon nohut fiyatlarının yüksek olmasından dolayı bölgemizde bu yıl üretim alanı genişleyen nohut bitkisinin hasadına başlayan üretici Hüseyin Bayraktar’ı ziyaret ederek, nohut hasadı ile ilgili bilgi aldı.

Sarayönü Ziraat Odası Tarımsal Yayın ve Danışmanlık biriminden , nohut hasadı ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Bahar yağışlarının iyi olduğu bölgelerimizde nohut bitksinin veriminden memnun olan çiftçilerimiz, yabancı ot mücadelesine rağmen sıkıntı yaşamadıklarını dile getirdiler.

Mercimekten sonra kuraklığa ve sıcaklığa en çok dayanan bitki olması, nohudu yarı kurak ve kurak alanların en önemli bitkisi yapmıştır.

Nohut bir baklagil bitkisi olduğundan dolayı köklerinde oluşan nodüller yardımı ile havanın serbest azotunu bağlayarak kendi azot ihtiyacını karşılamaktadır. Bu nedenle hububat-yemeklik münavebesinde önemi çok büyüktür”