Üretime yönelen vatandaşın “göver” ilgisi

Üretime yönelen vatandaşın “göver” ilgisi
Gıda krizini mutfağında derinden hissederek yiyeceğini ucuza temin etmek amacıyla üretime yönelen bahçeli ev sahipleri, kendi soğanını yetiştirmek için ‘göver’e ilgi gösteriyor.Pazarcı esnaflarından Yakup Yetkin, gövere...

Gıda krizini mutfağında derinden hissederek yiyeceğini ucuza temin etmek amacıyla üretime yönelen bahçeli ev sahipleri, kendi soğanını yetiştirmek için ‘göver’e ilgi gösteriyor.

Pazarcı esnaflarından Yakup Yetkin, gövere ilginin vatandaşlar tarafından yoğun olduğunu belirtti.

Göverin toprağa ekimi için en uygun zamanların İlkbahar ve Sonbahar mevsimleri olduğunu belirten Yetkin,  göverden verim elde etmek için toprak ısısının 10-20 derece arasında olması gerektiğini belirtti. Göverin hızlı verim elde edilen tohumlardan biri olduğunu belirten Akkuş şöyle devam etti:

“Gıda fiyatları bu sene aşırı derecede arttı. İnsanlar kış döneminde kilosu 10 liraya patates soğan aldı. Diğer sebzeler ve meyvelerin fiyatları da afaki derecede arttı. Bu da imkanı olan insanları üretime teşvik etti. Bağı, bahçesi, ekip dikebileceği bir yeri olan vatandaşlar, bu yıl kendi gıdasını temin etmeye daha istekli görünüyor. Göver satışları da bu yüzden arttı. İnsanlar göverden soğan yetiştirip kışlık soğanını hazırlamak istiyor. Bu şekilde bir kış soğana para vermekten kurtulacaklar. Soğan tohumlarını ocaklara atmandan önce nemli bir bez içerisinde 2-3 saat bekletmeniz soğan tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır. Toprak ısısının 10-20 derece arasında olması uygundur.” şeklinde konuştu.