Uyku şekliniz sizi uyarıyor! Ölüm riskiniz olmasın

Uyku şekliniz sizi uyarıyor! Ölüm riskiniz olmasın
Amerika’da yapılan bir araştırma, kişilerin uyuma şekli ile ölüm riski arasında bağlantı olduğunu ortaya çıkardı. Kişinin uyuma şekli, hastalıkların habercisi olurken, ölüm riskini de doğrudan etkiliyor. Peki sizin uyku şekliniz nasıl? Uyuma şekliniz hangi hastalıkların habercisi? İşte detaylar…

Uyku, hiç şüphesiz ki, hem vücut hem de zihin sağlığı için büyük önem taşıyor. Ancak, gün boyu yorulan bedeni dinlendiren uyku, yaşamamıza ilişkin bazı ipuçları veriyor. Uyku esnasında yaşanan problemler hastalıkların ilk işretini verirken, ölüm riski hakkında da kişiyi uyarıyor.

4.jpg

Stanford Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı tarafından yapılan bir çalışmada, uyku yaşı ile ölüm riskinin doğrudan bağlantılı olduğu kanıtlandı. Özellikle geceleri uyku bölünmesi yaşayan kişilerin bu riski daha çok taşıdığı belirtilirken, uykunun birçok rahatsızlıkta ilk bozulan şeylerden biri olduğu belirlendi.

5.jpg

UYKU KALİTESİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR
Kişilerin uyku sırasındaki vücut hareketleri, nefes alıp vermeleri ve kalp atışları ile ilgili 12 bin çalışmayı inceleyen bilim insanları uyku bölünmesinin ölüm riski ile doğrudan bağlantılı olduğunu tespit etti
Uyku yaşı, insanların sağlıklarıyla bağlantılı uyku özelliklerine dayanan tahmini yaşı olarak biliniyor. Genele bakıldığı taktirde insanlar farklı yaşlarda farklı uyurlar ancak uyku kalitesindeki değişiklikler her yaşta kötü sağlığın ilk belirtilerinden biri olarak göze çarpıyor.

6.jpg

PARKİNSON HASTALARI ÖNCEDEN UYKULARINDA UYARI ALIYOR
Digital Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada ise Parkinson hastalarında diğer semptomların ortaya çıkmasından yaklaşık 5 ya da 10 yıl önce, hastaların çoğunun kabuslar gördüğü, uykularında bağırdıkları hatta duvarları yumrukladıkları belirlendi.

7.jpg

ÖLÜM RİSKİNİ DE GÖSTERİYOR
Yapılan araştırmaya göre, insanların geceleri birkaç kez hatırlamadan kısa süreliğine uyanması, ölüm riskinin en önemli semptomlarından biri olduğu ortaya çıktı. Fakat bu uyku bölünmeleri, çoğumuzun yaşadığı uykusuzluk ya da uyku apnesi gibi uyku sorunlarından daha farklı. Uzmanlar riskli uyku bölünmesi yaşayan insanların bunu hatırlamadığına dikkat çekiyor.
Uyku bölünmesinin ölüm riski ile doğrudan bağlantısı kanıtlansa da uzmanlar bunun tam olarak sebebini belirleyebilmiş değil. Çalışmayı yapan bilim insanları, uyku bölünmesinin sağlığa neden bu kadar zararlı olduğunu belirlemek amacıyla araştırmalarını sürdürüyor.

8.jpg

KRONOJİK YAŞ İLE UYKU YAŞININ ÖLÜM YAŞINA ETKİSİ TESPİT EDİLDİ
Bilim insanları çalışma kapsamında ilk olarak belirli bir yaşta ortalama uykunun nasıl olacağını ortaya çıkardı. Daha sonra 12 bin çalışmada yer alan insanların verilerini kullanarak bunu uyku yaşlarını tahmin etmek için kullandı.

Kişilerin kronolojik yaşları ile uyku yaşları arasındaki farkı kullanan araştırmacılar bunun ölüm oranlarını nasıl etkilediğini belirledi. Araştırmanın sonucunda artan 'Uyku Yaşı' 'uyku bölünmesi' ile doğru orantılı çıktı.

9.jpg

UYKU YAŞINIZI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ
Araştırmalara göre, artan uyku yaşı ölüm riski ile doğru orantılı çıktı. Fakat haberler tamamıyla da kötü değil. Bilim insanlarına göre uyku yaşının değişmesi mümkün. Düzenli saatlerde uyumak ve uyanmak, uykunuzu iyileştirmenin en önemli faktörlerinden biri.