Uzmanlardan güneş gözlüğü tavsiyesi

Uzmanlardan güneş gözlüğü tavsiyesi
Özellikle yaz günlerinde uzun süre güneş ışığının etkisi altında kalınmamasını öneren uzmanlar, göz sağlığının korunması için kaliteli ve uzman görüşü alınarak güneş gözlüğü seçilmesi gerektiğini vurguladı....

Özellikle yaz günlerinde uzun süre güneş ışığının etkisi altında kalınmamasını öneren uzmanlar, göz sağlığının korunması için kaliteli ve uzman görüşü alınarak güneş gözlüğü seçilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, kalitesiz gözlüklerin gözde kalıcı hasara yol açabileceği de belirtildi.

Ucuza alınan, kalitesiz cam veya plastikten yapılmış gözlüklerin kesinlikle kullanılmaması uyarısında bulunan Optisyen Metin Kocaoğlu, daha çok estetik hedefli, çeşitli renklerde ve büyüklükte üretilen gözlüklerin seçiminde öncelikle göz sağlığının düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Ucuza alınan, kalitesiz cam veya plastikten yapılmış gözlüklerin kesinlikle kullanılmaması uyarısında bulunan Kocaoğlu, daha çok estetik hedefli, çeşitli renklerde ve büyüklükte üretilen gözlüklerin seçiminde öncelikle göz sağlığının düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Uygun güneş gözlüğü seçilmemesinin uzun dönemde ciddi problemlere yol açtığını belirten Kocaoğlu, “Ozon tabakasının delinmesi sonucunda, zararlı olduğu bilinen ultraviyole ışınlarının göze olumsuz etkilerinden korunmak için gözlük kullanmak gerekiyor. Koyu renkli camlar, gözbebeğimizin büyümesine sebep olur.” diye konuştu.

Merdiven altı gözlüklere dikkat

Merdiven altı gözlük üretenlere karşı vatandaşları uyaran Kocaoğlu, şöyle konuştu: “Reçetedeki numaraya göre uygun camın siparişini veririz. Odaklamasını, ölçümünü yaparız doğru cam gelmiş mi diye. Kesim ve kalıp işini bilgisayarlı dijital makinemiz yapar. Her şey dijital makine ile bitmiyor. Çerçevesine göre gerekli bazı el işçilikleri de yapmamız gerekiyor.

Kullandığımız camların büyük bölümü yerli üretim ve garantili. Bursa’da ve İstanbul’da üretiliyor. Yurtdışından kaçak yollarla getirilen camlarda var. Vatandaşımızın bunlara dikkat edip gözlüğünü tanıdık yerlerden alması gerekiyor. Marketlerde, tezgahlarda, sağda solda satılan güneş gözlükleri insanların gözü için çok tehlikeli. Vatandaşımızın sırf ucuz diye ne olduğu belli olmayan ürünleri kullanıp, sağlığından olması geri dönülemez sıkıntıları beraberinde getirir.”