Uzunay’dan “Koronavirüs” açıklaması

Uzunay’dan “Koronavirüs” açıklaması

  20 Mar 2020

Sarayönü Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Uzunay, halkın Koronavirüs hakkında bilmesi gereken önemli hususlarla ilgili olarak açıklamada bulundu. Panik yapacak bir durum olmadığını ifade eden Uzunay, Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen tedbirleri uygulamanın yeterli olacağını söyledi. Halkı bilgi kirliliğine karşı uyaran Uzunay, “Toplum içerisinde çok fazla yanlış bilgi dolaşıyor. Sağlık Bakanlığımız çok güzel bilgilendirme metinleri ve sunumlar hazırladı. Vatandaşlarımız bu görsellere bakanlığımızın internet sitesinden veya sosyal medya hesaplarından ulaşabilir.” dedi.

 

Sarayönü Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Uzunay, Koronavirüs hakkında bilgi vererek açıklamalarda bulundu.

Yeni Koronavirüsün solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüs olduğunu belirten Dr. Uzunay, “Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.” dedi.

 

Kalabalık ortamlardan uzak durun

Önlemler hakkında bilgi veren Uzunay, “Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir. Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır. Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.” şeklinde konuştu.

 

El hijyeni çok önemli

Uzunay, el hijyenine önem verilmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır. Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.”

Yurtdışından gelen vatandaşlar için de konuşan Uzunay, “Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.”

 

Yaşlılar ve kronik hastalar risk gurubunda

Bilinmesi önemli hususları aktaran Dr. Uzunay, şöyle konuştu: “Yeni Koronavirüs’ü tespit edebilmek için gerekli olan moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında çalışılmaktadır. Halen hastalığa özel bilinen bir tedavi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedavi uygulanmaktadır. Antibiyotikler virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılmaz. Yeni Koronavirüs için geliştirilmiş bir aşı henüz bulunmamaktadır. Fakat aşı geliştirme çalışmaları ve tedaviye yönelik çalışmalar devam etmektedir. Elde edilen veriler doğrultusunda, ileri yaştakiler ve kronik hastalığı olanlarda enfeksiyonun ağır seyretme riski yüksektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir