“Vahşi sulamaya son vermemiz şart”

“Vahşi sulamaya son vermemiz şart”
Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik, ilçenin kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarına göre su azlığı yaşayan yerler arasında olduklarını belirterek, “Kuraklığa karşı tedbir almak, su tasarrufu...

Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik, ilçenin kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarına göre su azlığı yaşayan yerler arasında olduklarını belirterek, “Kuraklığa karşı tedbir almak, su tasarrufu yapmak zorundayız. Sarayönü su zengini değildir. Suyun damlasını bile ziyan etmek gelecek nesillere ihanettir” diye konuştu.

Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik, nüfusun artışına paralel olarak gıda ihtiyacının da arttığını söyledi. Çelik, ilerleyen yıllarda, gıda güvencesinin sağlanması ve sanayinin hammadde ihtiyacının karşılanabilmesi için tarımsal üretimin artırılması gerektiğini söyledi.

Sürdürülebilir su politikası izlemenin, akılcı ve kalıcı çözümler üretmenin bir zorunluluk olduğuna işaret eden Çelik, şu bilgileri verdi:

“Tarımda sürdürülebilirlik bakımından sulama, ürünün kalite ve veriminin artırılmasında önemli rol oynamaktadır. Son yıllarda yer altı sularının aşırı tüketilmesi nedeniyle ilçemizin birçok bölgesinde su sorunu görülmeye başlamıştır.

Salma, tava ve karık sulama yöntemleri ile sulanan alanlarda su kaynakları etkin kullanılamıyor. Yüzde 60’a varan su tasarrufu sağlayan basınçlı sulama sistemlerini kurmak, su kayıplarını azaltmak, aşırı ve yanlış sulamanın topraklarımıza ve çevreye verdiği zararlı etkileri en aza indirmek zorundayız. Vahşi sulamaya son vermemiz şart. Basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması için teşvik ve hibeler artırılarak üreticilerimiz için daha cazip hale getirilmelidir.”