Veterinerlerden yaralı hayvanlarla ilgili şok açıklama: Anayasal suç!

Veterinerlerden yaralı hayvanlarla ilgili şok açıklama: Anayasal suç!
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, hastanede hayvan tedavisinin anayasal suç olduğunu söyledi

Sosyal medya platformlarında son zamanlarda paylaşılan yaralı hayvanların insanların hizmet aldığı hastanelerde tedavi edilmesine ilişkin görüntüler, veteriner hekimlerin tepkisine neden oldu.

Son olarak Trabzon’da Araklı Bayram Halil Devlet Hastanesi'nde sağlık memurları ve bazı çalışanlar tarafından gebe bir kediye cerrahi müdahalede bulunduğu, Bursa'da ise bir ambulansta iki sağlık çalışanının bir tavuğa pansuman yaptığına dair görüntüler tepkileri yeniden alevlendirdi.

Elips Haber’e konuyu değerlendiren Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, yolda bulunan ya da kendiliğinden gelen hayvanların hastanelerde tedavi edilmesinin hem hayvanların hem de insanların sağlığı açısından büyük tehlikelere davetiye çıkardığını söyledi.

Yaralı hayvanlara tıbbi/cerrahi müdahalenin sadece veteriner hekimler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Arslan şunları söyledi:
“Veteriner hekimlik de bir tıp hekimliği. Veteriner hekimler hayvanların fizyolojisini, anatomisini öğrenirler, ilaçların hangi türünün hangi ırka verileceğini, toksik etkisinin olup olmadığını öğrenirler. Yani çok detaylı olarak hekimliği öğrenirler ve bunu uygularlar. Ama maalesef son günlerde önüne gelen hayvanlara müdahale edebileceğini zannediyor. Özellikle sağlık çalışanları hastanelere hayvanları götürüyorlar. Zannediyorum ki toplumda bu tip vicdani yaklaşımlar sempati de buluyor. Ama bunlar yapan açısından hem büyük riskler taşıyor hem de bu bir suç. Her şeyden önce hayvan açısından da risk taşıyor. Yardım ediyorum dediğiniz hayvana zarar verebiliyorsunuz. Çünkü bu iş için eğitimli olmayanların müdahalesi gerçekten büyük risk içerir” ifadelerini kullandı.

“HERKES KENDİ MESLEĞİNİ YAPMALI”
Herkesin kendi mesleğini yapması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Arslan, “Bu durum bir veteriner hekimin bir insana müdahale etmesinden farksız bir durum. O yüzden mutlaka buna herkesin dikkat etmesi gerekiyor, herkesin kendi mesleğini yapması gerekiyor. Özellikle insanlar için dizayn edilmiş hastanelerde hayvanlara bakmak sağlık açısından da risk taşır. Zoonoz hastalıklarının insanlara geçmesi ile ilgili riskler oluşabilir. O yüzden bunu yapmamak lazım. Her şeyden önce bu bir hukuki suç. 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası var” dedi.

HABER MERKEZİ