Yabancılardan Türkiye'deki konutlara yoğun ilgi!

Yabancılardan Türkiye'deki konutlara yoğun ilgi!
Türkiye'de bazı şehirlerde yabancıların konuta ilgisi hızla artıyor.Ekim ayında İstanbul'da satılan her 10 konuttan 1'ini, Antalya'da satılan her 3 konuttan 1'ini yabancılar satın aldı.TÜİK verilerine göre Ekim ayında...

Türkiye'de bazı şehirlerde yabancıların konuta ilgisi hızla artıyor.

Ekim ayında İstanbul'da satılan her 10 konuttan 1'ini, Antalya'da satılan her 3 konuttan 1'ini yabancılar satın aldı.

TÜİK verilerine göre Ekim ayında yabancıların Türkiye'de satın aldığı konut sayısı 5 bin 377 oldu. Antalya'da satılan 6 bin 323 konutun 2 bin 123'ü, İstanbul'da satılan 16 bin 987 konutun 1658'i yabancılara satıldı. Böylece ekim ayında İstanbul'da satılan her 10 konuttan 1'ini, Antalya'da satılan her 3 konuttan 1'ini yabancılar satın aldı.

Verileri değerlendiren MARS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bucak, son 10 ayda yabancı yatırımcılara satılan konut sayısının 55 bin 21 olduğunu ve bu yüzdedeki Rus yatırımcı oranının 20 bin 60'a çıktığını söyledi. Bucak, “80 farklı ülkeden insan iş ve yaşam kurmak için Türkiye'ye geliyor. 2022'nin ilk 10 ayında Türkiye'de yabancı yatırımcıların satın aldığı konut sayısı 55 bini geçti. Bunu geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda yüzde 26,9'luk bir artış görüyoruz. Türkiye'den konut alan ülkelere baktığımızda Rusya ilk sırada yer alıyor. Özellikle savaşla birlikte Rusya merkezli ilgi her geçen gün artıyor” dedi.

Yabancı yatırımcıların konut almak için yoğun ilgi gösterdiği illerin İstanbul, Antalya ve Mersin olduğunu kaydeden Hakan Bucak, "Ruslar özellikle tatil bölgelerinden konut alma konusunda öne çıkıyor. Antalya ve Bodrum şu anda en sevdiği bölgeler. Bu ilgi böyle devam ederse Rusya ağırlıklı küçük yerleşim birimleri ortaya çıkabilir" dedi.