Yağışlar sevindirdi

Yağışlar sevindirdi
Çiftçinin kâbus dolu kuraklık günleri, geçtiğimiz hafta kısa süreli de olsa yağan kar ve karla karışık yağmurla Ova’da üreticinin yüzünü güldürdü.Sarayönü’nde hububat ekiminin üzerinden aylar geçmesine rahmet beklenen...

Çiftçinin kâbus dolu kuraklık günleri, geçtiğimiz hafta kısa süreli de olsa yağan kar ve karla karışık yağmurla Ova’da üreticinin yüzünü güldürdü.

Sarayönü’nde hububat ekiminin üzerinden aylar geçmesine rahmet beklenen yağışların bir türlü düşmemesi çiftçiyi kara kara düşündürüyordu. Geçtiğimiz hafta ilçede etkili olan yağış, başta çiftçiler olmak üzere herkesi sevindirdi. Hava tahminlerine göre yağışların bu hafta boyunca etkili olması bekleniyor.

Sarayönü, uzun süredir hasret kaldığı ve özlemle beklediği yağmura ve kara geçtiğimiz hafta kavuştu. Yağan yağmur ve kar çiftçileri mutlu etti. Tarlalara can suyu olan yağışlar, büyük sevinç yarattı.

Rahmet, bereket için umut oldu

Yağışların düzenli gitmesinin çiftçiler için fayda sağlayacağını söyleyen İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferhat Koçak, “Beklenen yağışlar geldi. Ekilen hububatlarımıza can suyu olacak. Yağışların biraz geç gelmesinden dolayı imkanı olan çiftçilerimiz kuyularından ektikleri hububatlara can suyu vermişti. İmkanı olmayan çiftçilere ise umut kaynağı oldu” dedi.

Topraklarımız suya aç

Tarlaların suya hasret kaldığını ve rahmetle birlikte büyük bir sevinç yaşandığını dile getiren Koçak, “Sadece sonbaharda kışta değil ilkbaharda da düzenli yağış şart. Topraklarımız suya aç. Yağmurun yağması toprağın beslenmesinde en önemli faktör. Topraklarımızda 4-5 metreye kadar kuruluk var” ifadelerini kullandı.

Yağışlar can suyu oldu

İlçemiz çiftçilerinden Ahmet Turan, “Çiftçi çok dardaydı. Son yağışlar yüzümüzü güldürdü, ekinlere can suyu oldu. Psikolojimiz düzeldi. Allah bereketini arttırdı.

Bu yağışlarından dolayı ne kadar şükretsek az çünkü çok ihtiyacımız vardı. Bu yıl çok kuraklık yaşadık. Ekilen tohumlarda, yağış olmaması nedeniyle büyük hasar oluştu.

Kar lokal; bazı yerlerde var, bazı yerlerde yok ama bu yağışlar, tohumların tekrar çimlenmesi için faydalı olur. Ekinler için özellikle 4'üncü ve 5'inci aylarda toprağın yağışa ihtiyacı var. İnşallah o dönemde yeterli yağışlar alınırsa çiftçimizin de yüzü güler” diye konuştu.